Izrael a Palestína 
Podarí sa v tomto regióne dosiahnuť trvalý mier?  

Svet  Aktualizované: 
 
Vytvorené:   

Ako sa EÚ stavia k izraelsko-palestínskemu konfliktu? Prečítajte si, čo všetko robí Európsky parlament ohľadne mierového procesu, uznania palestínskej štátnosti a utečencov.

Zdieľať túto stránku: 

Články 

       

Na dosiahnutí trvalého mieru medzi Izraelom a Palestínou má záujem aj Európska únia. V septembri 2015 poslanci od EÚ požadovali nový prístup k tamojšiemu konfliktu a okamžité úsilie na dosiahnutie mieru. Zdôraznili pritom i dôležitosť riešenia v podobe dvoch štátov. V decembri 2014 drvivá väčšina poslancov hlasovala za uznanie palestínskej štátnosti.

       

V dňoch 20.-24. februára zavítala päťčlenná delegácia europoslancov pod vedením Neoklisa Sylikiotisa do Jeruzalema a Predjordánska. Riešenie v podobe dvoch štátov je podľa nich na kritickom bode a EÚ i jej členské štáty by mali uznať palestínsku štátnosť. Poslanci nedávno diskutovali o rozhodnutí izraelskej vlády retroaktívne legalizovať osady vystavané na palestínskom území.

       
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Zvolení izraelskí lídri podporovali a podporujú riešenie založené na dvoch štátoch pre dva národy, vyhlásil v stredu pred poslancami EP prezident Izraelského štátu Reuven Rivlin. Momentálne však nie je možné dosiahnuť stálu mierovú dohodu medzi nami a Palestínčanmi, dodal vyzývajúc EÚ, aby pomohla budovať dôveru medzi oboma stranami.

Videá 

Články 

       
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Nastal čas, aby náš ľud mohol žiť slobodne, bez múrov a kontrolných stanovíšť, vyhlásil predseda Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás vo svojom štvrtkovom prejave na pôde Európskeho parlamentu. Poslancom tlmočil vďaku svojho ľudu za to, že EP uznal Palestínsky štát, a kritizoval Izrael za pokračujúcu okupáciu palestínskych území.

       

Poslanci zahraničného a rozvojového výboru sa minulý týždeň stretli so šéfom Agentúry ONS pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) Pierrom Krähenbühlom. Hovoril s nimi o tom, aký dopad má na palestínskych utečencov päť rokov trvajúca vojna v Sýrii i deväťročné blokovanie Gazy. Až 95% palestínskych utečencov v Sýrii je odkázaných na humanitárnu pomoc a 65% mladých obyvateľov Gazy je nezamestnaných. Medzinárodné spoločenstvo vyzval k tomu, aby pracovalo na riešení problémov na Blízkom východe.

       

Generálny komisár agentúry OSN poskytujúcej pomoc piatim miliónom palestínskych utečencov v Jordánsku, Libanone, Sýrii a na palestínskych územiach Pierre Krähenbühl rokoval v pondelok 2. marca s členmi zahraničného výboru o situácii utečencov a financovaní agentúry. Spýtali sme sa ho na následky bojov v Gaze a Sýrii a na činnosť agentúry UNRWA. V období 2007-2013 poskytla EÚ a jej členské štáty 57% riadneho rozpočtu UNRWA.

       
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Európsky parlament v zásade podporuje uznanie palestínskej štátnosti a riešenie v podobe existencie dvoch štátov. Zároveň je však presvedčený, že tieto veci by mali ísť ruka v ruke s vývojom mierových rokovaní, ktoré by sa mali posunúť vpred, uvádza sa v stredu schválenom uznesení. Parlament tiež v snahe o podporu diplomatického úsilia EÚ na Blízkom výhode rozhodol o začatí iniciatívy "Poslanci za mier," v rámci ktorej by mali spolupracovať poslanci EP, parlamentov Izraela a Palestíny.

Články 

       

Švédsko nedávno ako prvá krajina západnej Európy uznalo štátnu suverenitu Palestíny. O tom, či by mala jeho príklad nasledovať aj celá Európska únia, bude dnes hlasovať parlamentné plénum. Prispela by Únia uznaním Palestíny k zmierneniu konfliktov v tomto regióne? O svoje názory sa s nami podelili predsedníčka delegácie pre vzťahy s Palestínskou zákonodarnou radou Martina Anderson a predseda delegácie pre vzťahy s Izraelom Fulvio Martusciello.