Najväčší svetoví znečisťovatelia. Infografika 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Predchádzajúce klimatické dohody  

Za necelé dva mesiace sa bude v Paríži konať 21. konferencia zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (COP21). Politici, odborníci a zástupcovia mimovládnych organizácií z celého sveta sa tu budú snažiť dosiahnuť dohodu, ktorá by mala udržať klimatické zmeny na uzde. Svoju delegáciu sem vyšle i EP. V stredu bude plénom rokovať a hlasovať o cieľoch, ktoré by sa tu poslanci mali snažiť presadzovať. Debatu i hlasovanie môžete sledovať v priamom prenose na našom webovom portáli.

Európsky parlament chce počas COP21 presadiť dva hlavné ciele: limitovať nárast teploty na maximálne 2°C a získať financovanie pre tzv. Zelený klimatický fond. Z tohto fondu by sa malo každoročne uvoľňovať 100 miliárd dolárov na pomoc rozvojovým krajinám pri adaptácii na klimatické zmeny a zmierňovaní ich dopadov.


"Európsky parlament by mal v záujme úspechu konferencie COP21, ktorá je súbojom storočia, stáť v popredí," povedal nám v našom septembrovom rozhovore francúzsky sociálny demokrat Gilles Pargneaux. Dohliadal na vypracovanie správy, ktorá predstavuje stanovisko Parlamentu ohľadom rokovaní v rámci COP21.


Ktoré priemyselné odvetvia sú zodpovedné za najviac škodlivých splodín? Čo bolo dohodnuté v Berlíne, Marakéši a Dohe? Odpovede nájdete na našej infografike.

Pozrite si, ktoré krajiny a ktoré odvetvia znečisťujú najviac