Eurobarometer: Európsky parlament by sa mal zaoberať najmä klimatickými zmenami 

Tlačová správa 
 
 

Zdieľať túto stránku: 

  • po prvý raz občania EÚ v Eurobarometri uviedli, že klimatické zmeny by mali byť top prioritou Európskeho parlamentu. Medzi priority ich zaraďuje aj 25% Slovákov 
  • 6 z 10 Európanov je presvedčených, že klimatické protesty mladých majú priamy dopad na politiku 
© EP - EÚ  

Boj proti klimatickým zmenám by mal byť prioritou EP, ukázal nový Eurobarometer. Prieskum tiež zdôrazňuje úlohu klimatických protestov mládeže.

Boj proti klimatickým zmenám by mal byť prioritou Európskeho parlamentu. Myslia si to Európania podľa výsledkov najnovšieho Eurobarometra. Prieskum bol uskutočnený v októbri 2019. Boj proti klimatickým zmenám bol pritom jedným z hlavných dôvodov prečo najmä mladí ľudia hlasovali v májových voľbách do EP. Po prvý raz ho ako top prioritu potvrdil aj prieskum.

Celkovo až 32% Európanov pokladá boj proti klimatickým zmenám a ochranu životného prostredia za hlavnú tému, ktorou by sa mali zaoberať europoslanci. Medzi priority túto tému zaradilo aj 25% Slovákov. Životné prostredie najviac zmieňujú občania z 11 krajín, najmä Švédska (62%), Dánska (50%) a Holandska (46%).

Prieskum tiež zisťoval ktoré problémy v tejto oblasti ľudí najviac znepokojujú. Pre absolútnu väčšinu Európanov (52%) sú to klimatické zmeny, následne znečistenie ovzdušia (35%) a znečistenie morí (31%). Slovákov naopak najviac trápi narastajúce množstvo odpadu (40%), znečistenie ovzdušia (36%), odlesňovanie (34%) a znečistenie riek a jazier (30%).

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli (S&D, IT), ktorý sa v pondelok zúčastní klimatickej konferencie COP25 v Madride vyhlásil: „Tento prieskum jasne ukazuje, že Európania očakávajú od EÚ konkrétne činy v boji proti klimatickým zmenám. Včera schválil Európsky parlament uznesenie, ktoré vyhlasuje stav klimatickej núdze v Európe aj vo svete. Načúvame našim občanom a tlačíme na to, aby sa prešlo od slov ku skutkom.“

Protesty mladých prispievajú k zmenám

Počas minulého roka protesty mladých zmobilizovali milióny ľudí v EÚ aj na celom svete. Podľa Eurobarometra si takmer 6 z 10 Európanov myslí, že tieto protesty majú priamy dopad na politiku na národnej aj európskej úrovni.

Íri (74%) a Švédi (71%) sú vo veľkej väčšine presvedčení, že tieto protesty povedú k politickým opatreniam na úrovni EÚ. Podobne premýšľa aj 63% Slovákov. Pesimistickejší sú Česi (42%) a Briti (47%).

Informácie:

Eurobarometer skúma nálady a postoje občanov k EÚ od roku 1973. Tento prieskum uskutočnila agentúra Kantar medzi 8.-22.októbrom 2019 v 28 členských štátoch EÚ. Oslovených bolo 27 607 respondentov. Kompletný Eurobarometer bude zverejnený 10. decembra.

Infografiky k prieskumu nájdete v prílohe