Taxonómia EÚ: zelené investície na podporu udržateľného financovania

S cieľom podporiť prechod na ekologické investície EÚ zaviedla pravidlá, ktoré definujú, čo sa považuje za ekologické alebo udržateľné aktivity.

elektrické autá na nabíjačkách
Elektrické autá na nabíjacej stanici v Paríži ©Georgii Timakov/AdobeStock

Prečo EÚ potrebuje spoločnú definíciu pre udržateľné investície?

Pre udržateľný rozvoj je kľúčová ochrana prírodných zdrojov a rešpektovanie ľudských práv, rovnako ako aj snaha o znižovanie emisií a boj proti globálnemu otepľovaniu.

EÚ sa už teraz snaží významne znížiť množstvo emisií. Európsky ekologický dohovor má za cieľ dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu.

Ak chce EÚ tento ambiciózny cieľ dosiahnuť, musí masívne investovať. 

A na to verejné zdroje stačiť nebudú. Ekologické projekty budú potrebovať súkromných investorov. A práve preto je potrebné nastaviť jasné kritériá, čo presne znamená "udržateľné" a "ekologické". Inak hrozí riziko takzvaného natierania na zeleno - to sú projekty, ktoré sa síce zvonku tvária ekologicky, ale v skutočnosti to je len fasáda.

Niektoré členské štáty už s vymedzovaním pojmov začali samy. Spoločná terminológia EÚ by však mala uľahčiť orientáciu všetkým zúčastneným - firmám, ktoré hľadajú investorov aj investorom samotným.

plastový odpad na bežiacom páse
Triedenie odpadu na recykláciu ©Romaset/AdobeStock

Ktoré hospodárske aktivity sú kvalifikované ako udržateľné?

V júni 2020 poslanci EP schválili nariadenie o taxonómii - rámec, ktorý určuje, ktoré činnosti možno považovať za udržateľné. Tým sa zavádza spoločný klasifikačný systém v celej EÚ, podnikom a investorom sa poskytuje jasnosť a podporuje sa zvýšenie financovania prechodu na klimatickú neutralitu zo strany súkromného sektora.

Nariadenie o vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií definuje šesť cieľov v oblasti ochrany životného prostredia - ekonomickú činnosť umožňuje označiť ako environmentálne udržateľnú v prípade, že prispieva najmenej k jednému z týchto cieľov a výrazne neohrozuje dosiahnutie ďalších.

Tento princíp "nepoškodzovania" je dôležitým kritériom. Udržateľné aktivity navyše musia rešpektovať ľudské práva a práva zamestnancov.

Šesť cieľov

  • prispievať k zmierneniu klimatických zmien (vyhnúť sa vypúšťaniu skleníkových plynov alebo prispievať k ich redukcii)
  • adaptovať sa na klimatické zmeny (vyhnúť sa nepriaznivému pôsobeniu na klímu)
  • rozumné nakladanie s vodou a morskými zdrojmi
  • prechod na obehové hospodárstvo (sústrediť sa na recykláciu a opakované používanie surovín)
  • neznečisťovať prostredie
  • chrániť prírodnú rozmanitosť a ekosystémy

Návrhy Komisie súvisiace s pravidlami

Nariadenie o taxonómii, ktoré sa stalo zákonom v júli 2020, stanovuje všeobecný rámec pre klasifikáciu udržateľných činností, ale ponecháva na Európskej komisii, aby vypracovala technické kritériá, ktoré by určili, či projekty prispievajú k niektorým environmentálnym cieľom.

Komisia prišla s prvým súborom kritérií v apríli 2021, ktorý nadobudol účinnosť v decembri 2021.

Ďalší súbor pravidiel, navrhnutý vo februári 2022, umožnil zaradiť jadrovú energiu a plyn medzi environmentálne udržateľné hospodárske činnosti za určitých podmienok. Parlament o akte Komisie rokoval a v júli 2022 sa rozhodol nevzniesť proti nemu námietky.

Súvisiace články