Slávnostné spustenie Konferencie o budúcnosti Európy 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Konferencia o budúcnosti Európy bola slávnostne inaugurovaná 9. mája na deň Európy počas podujatia v Štrasburgu.

Zámerom Konferencie je umožniť všetkým občanom vyjadriť svoj hlas a predložiť svoje námety na to, ako by mala vyzerať budúcnosť Európy a jej politiky. Učiniť tak môžu prostredníctvom online platformy, ktoré existuje vo všetkých úradných jazykoch Únie vrátane slovenčiny.


Web konferencie bol spustený už v apríli a prví občania tu už začali pridávať svoje námety. No slávnostná inaugurácia prebehla 9. mája počas osláv Dňa Európy v rokovacej sále Európskeho parlamentu v Štrasburgu.


Počas inaugurácie vystúpil francúzsky prezident Emmanuel Macron, predseda Parlamentu David Sassoli, portugalský premiér António Costa, ktorého krajina práve zastáva predsedníctvo EÚ a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Slávnostného podujatia v Štrasburgu sa zúčastnili aj členovia výkonnej rady Konferencie a študenti Erasmus+.


Okrem nich sa na diaľku pripojilo viac ako 500 občanov, ktorých tváre bolo vidieť na veľkých obrazovkách rozmiestnených okolo sály. Medzi divákmi boli aj ministri, národní poslanci a ďalší hostia.


Zapojiť sa môžu všetci Európania

 


Rečníci, ktorí vystúpili počas inaugurácie, pripomenuli, že Konferencia je pre občanov veľkou príležitosťou zapojiť sa do formovania politík a našej spoločnej budúcnosti.

„Nachádzame sa v časoch, keď chcú občania prebrať zodpovednosť a chcú mať slovo pri utváraní politík, ktoré ovplyvňujú ich každodenný život, ich budúcnosť ako aj budúcnosť planéty,“ povedal vo svojom príhovore predseda Parlamentu David Sassoli. „Je načase otvoriť sa zapojiť občanov viac do verejného života. Práve to je účelom tejto Konferencie.“


„Naša Únia potrebuje nový demokratický nádych a práve to je zámerom Konferencie o budúcnosti Európy,“ vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Marcon na úvode inaugurácie. Dúfa, že „vďaka nej sa vynoria veľké projekty, veľké ambície a sny.“


Portugalský premiér Antonio Costa adresoval na konci podujatia všetkým občanom svoj odkaz, že „táto Konferencia je otvorená pre všetkých a všetci sa jej môžu zúčastniť.“


„Musíme načúvať všetkým hlasom - či už sú pochvalné alebo kritické - aby sme pokračovali v práci na tom, čo bolo dohodnuté. Verím, že táto Konferencia je naozajstnou príležitosťou spojiť všetkých Európanov okolo spoločných ambícií do budúcnosti, tak ako to robili aj predchádzajúce generácie,“ povedala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen.


Inaugurácie sa zúčastnili aj spolupredsedovia výkonnej rady Konferencie - Guy Verhofstadt za Parlament, Ana Paula Zacarias za Radu a komisárka Dubravka Šuica, ktorí odpovedali na vopred nahraté otázky občanov.


Počas inaugurácie vystúpil aj francúzsky huslista Renaud Capuçona a sláčikové poľsko-francúzske kvarteto Karski Quartet z Bruselu.

Zapojte sa aj vy do Konferencie o budúcnosti Európy a povedzte nám, ako si predstavujete budúce politiky EÚ v jednotlivých oblastiach.