Boj proti igelitkám pokračuje. Dnes o nich hlasuje výbor pre životné prostredie 

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   
 

Zdieľať túto stránku: 

Prístup k infografike:   
       
Priemerný počet jednorazových a viacrazových plastových tašiek pripadajúci na osobu v roku 2010. Údaje pre krajiny označené hviezdičkou (*) vychádzajú z odhadov.  

Každý Európan spotrebuje ročne približne 200 plastových tašiek, z ktorých drvivá väčšina poputuje do odpadu hneď po svojom prvom a zároveň poslednom použití. Častice, ktoré igelitky obsahujú, sa dostávajú do vôd a následne aj do potravinového reťazca. EÚ si preto želá obmedziť ich používanie. Parlament a Rada už spoločne sformulovali detaily novej právnej úpravy. O jej návrhu bude dnes popoludní hlasovať výbor pre životné prostredie. V apríli o ňom rozhodne parlamentné plénum.

Priamy prenos hlasovania vo výbore môžete sledovať na našom webovom portáli. Začína sa o 15:00.

 

Nové pravidlá

 

Podľa nových pravidiel si budú môcť členské krajiny vybrať z dvoch možností.


  • Znížiť ročnú spotrebu ľahkých plastových tašiek na osobu na 90 kusov do roku 2019 a na 40 kusov do roku 2025.

  • Do roku 2018 skoncovať v obchodoch a supermarketoch s rozdávaním igelitiek zadarmo.

Dopady na životné prostredie

 

V EÚ skončí v odpade každoročne približne 8 miliárd plastových tašiek. Vyhodené igelitky potom znečisťujú naše životné prostredie, vrátane morí, kde si ich ryby často mýlia s potravou. Vyhodené igelitky na tak dostávajú dokonca do nášho potravinového reťazca.


Oceánske prúdy zanášajú tony plastového odpadu ďaleko na otvorené more, kde sa z neho stávajú obrovské plastové ostrovy. Najväčší z nich sa nachádza v Tichom oceáne.


Sú rozložiteľné plastové tašky skutočne také ekologické, ako sa tvária?

 

Skôr áno ako nie. Tieto "ekologické" igelitky z tzv. oxo-rozložiteľných plastov sa rozložia na drobné častice, ktoré znečisťujú životné prostredie. Je to však menej viditeľné ako zdrapy igelitiek poletujúce po plážach.

 

Navrhovaná právna úprava vyžaduje od Komisie, aby stanovila pravidlá označovania týchto tašiek a aby preskúmala možnosti na obmedzenie ich používania.

© 2009 György Gáti www.gatifoto.com - finalista minuloročnej fotosúťaže na tému "plastové tašky".