Ochrana osobných údajov 
Chránime vaše súkromie 

Spoločnosť  Aktualizované: 
 
Vytvorené:   

Ako EÚ chráni vaše osobné údaje? Prečítajte si, čo robí Európsky parlament v oblasti ochrany údajov, súkromia na internete a v boji proti masovému dohľadu.

Zdieľať túto stránku: 

Články 

Data protection keyboard        
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Európsky parlament vo štvrtok schválil reformu ochrany osobných údajov, ktorej cieľom je vrátiť užívateľom internetu kontrolu nad ich dátami a zabezpečiť vysokú a jednotnú úroveň ich ochrany zodpovedajúci digitálnej ére v celej EÚ. Nové pravidlá tiež zadefinujú minimálne štandardy pre využívanie a výmenu údajov policajnými a justičnými orgánmi.

Inštitúcie EÚ sa pustili do posledného kola rokovaní o ochrane osobných údajov, Jan Philipp Albrecht vysvetľuje, prečo môže nový zákon nakopnúť firmy obchodujúce cez internet.
       

Potrebujeme spoločné pravidlá a jednotný právny systém," hovorí nemecký poslanec Jan Philipp Albrecht (Zelení/ESA), spravodajca pre novelu nariadenia o ochrane údajov v reakcii na to, že členské štáty sa zhodli na všeobecnom smerovaní. Radu a Parlament, ktorý svoje stanovisko prijal už v marci 2014, teraz čakajú rokovania na dosiahnutie spoločného kompromisu. Aké výhody so sebou prináša navrhovaná reforma? A čo všetko je ešte potrebné doriešiť? Pozrite si náš rozhovor so spravodajcom.

čip        

Nové technológie nám umožňujú byť v obraze a zostať v kontakte s priateľmi, no zároveň predstavujú nové riziká. Európsky parlament už od roku 2012 pracoval na celkovej revízii pravidiel ochrany údajov, ktorá má zabezpečiť, aby mali občania v dnešnom digitálnom svete i naďalej kontrolu nad svojimi súkromnými informáciami. Nový legislatívny balík schválilo parlamentné plénum v apríli 2016.

Claude Moraes počas rozhovoru        

Otázky masového dohľadu sú v centre pozornosti už dlhšiu dobu. Je tomu tak najmä odvtedy, čo tieto praktiky v roku 2013 novinárom v USA odhalil Edward Snowden. Tento týždeň o masovom sledovaní hlasoval výbor pre občianske slobody (LIBE). Plénum zas rozoberalo rozhodnutie Európskeho súdu o dohode Safe Harbour. Pri tejto príležitosti sme na Facebooku zozbierali vaše otázky, ktoré sme položili šéfovi výboru LIBE Claudovi Moraesovi, ktorý zároveň i spravodajcom uznesenia, o ktorom výbor hlasoval.

Videá 

Články 

Bernd Lange a Claude Moraes sedia za rečníckym pultom        

Výbor pre medzinárodný obchod a výbor pre občianske slobody sa v utorok zaoberali tokmi údajov i tým, aký majú význam pre európske hospodárstvo. Neobišli ani otázky ochrany osobných dát. Na toto verejné vypočutie bol prizvaný i európsky dozorný úradník pre ochranu údajov, zástupcovia Komisie i odborníci reprezentujúci záujmy firiem a občanov. Ich diskusie sa niesli v duchu blížiacej sa reformy ochrany údajov a prerokúvanej dohody TTIP.

Tlačová správa 

Súhlas EP s obchodnou dohodou medzi EÚ a USA by mohol byť ohrozený, pokiaľ Národná bezpečnostná agentúra (NSA) nezastaví plošné hromadné sledovanie, uvádza sa v stredu schválenom uznesení, ktoré je výsledkom šesťmesačného vyšetrovania EP zameraného na programy sledovania USA. EÚ by tiež mala pozastaviť platnosť dohôd s USA o poskytovaní bankových údajov a o bezpečnom prístave. Boj proti terorizmu nemôže podľa poslancov nikdy slúžiť ako odôvodnenie tajných a nezákonných sledovacích programov.

Belgický občiansky preukaz        
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Súčasťou hĺbkovej reformy pravidiel EÚ na ochranu osobných údajov by mali byť silnejšie záruky pri presune dát do tretích krajín. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý v stredu schválil Európsky parlament. Cieľom nových pravidiel je zvýšiť kontrolu ľudí nad vlastnými údajmi a uľahčiť firmám ich cezhraničné pôsobenie zjednotením pravidiel v celej EÚ. Poslanci tiež presadzujú, aby sankcie pre spoločnosti porušujúce pravidlá dosahovali až 100 miliónov eur alebo 5% ich ročného obratu.

Network cables. ©BELGA/AFP/T.Coex        
Tlačová správa 

Tlačová správa 

EÚ by mala pozastaviť dohodu s USA o Programe sledovania financovania terorizmu (TFTP) v reakcii na údajné sledovanie bankových údajov občanov EÚ, spravovaných belgickou spoločnosťou SWIFT zo strany Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA). Uvádza sa to v stredu schválenom nezáväznom uznesení EP.

Videá 

Články 

Transfer form for international transfers with IBAN and SWIFT-Code. ©BELGA-IMAGEBROKER        

Sú tvrdenia, že NSA zneužíva bankové údaje SWIFT pravdivé? A ak áno, mala by sa preto pozastaviť spolupráca v oblasti boja proti terorizmu? Týmito otázkami sa 24. septembra 2013 zaoberal Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci na treťom vypočutí v rámci vyšetrovania hromadného elektronického sledovania občanov EÚ.

Videá 

Články 

In the photo: Council representative Vytas Leškevičius and Commissioner Vivian Reding        

USA by mali objasniť obvinenia zo špionáže EÚ a jej občanov, povedala väčšina politických skupín v rozprave o škandále ohľadne PRISM 3. júla. Nezhodli sa však na tom, či by odhalenie malo mať vplyv na rokovania o transatlantickej dohode o voľnom obchode. Niektorí europoslanci tiež zdôraznili potrebu faktov pred odsúdením a poukázali na to, že sledovanie bolo nutné na zaistenie bezpečnosti osôb. Väčšina sa zhodla, že je naliehavo potrebné posilniť pravidlá EÚ o ochrane údajov.

Social network Facebook opened its first data centre outside the United States, in Luleaa, a coastal Swedish town near the Arctic Circle on Wednesday 12 of June 2013. © BELGA/AFP/Scanpix/S.Lindholm        

Európa si nemôže dovoliť, aby Američania špehovali Európanov, zhodla sa v diskusii o programe USA na sledovanie internetovej komunikácie PRISM väčšina poslancov. Výbor pre občianske slobody 19. júna navštívila podpredsedníčka Európskej komisie Viviane Redingová, ktorá poukázala na to, že európske zákony na ochranu údajov sa vzťahujú na všetky spoločnosti pôsobiace v EÚ, bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.

Interview with Dimitrios Droutsas        

Objav hromadného sledovania Európanov Spojenými štátmi vyvolal búrku v transatlantických vzťahoch práve pred začatím rokovaní o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a USA. Škandál okolo PRISM budovanie posilnenia partnerstva skomplikuje,zhodli sa poslanci. Viac nám povedal grécky sociálny demokrat a bývalý minister zahraničia Grécka, Dimitrios Droutsas, ktorý je v Parlamente zodpovedný za otázku cezhraničného spracovanie údajov.

Sieťové káble - ©BELGA/MAXPPP/S.BELLOUMI        
Tlačová správa 

Tlačová správa 

Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody by mal dôkladne preskúmať programy sledovania USA, vrátane údajného odpočúvania priestorov inštitúcií EÚ, a ďalšie obvinenia zo špionážnych aktivít. Výsledky vyšetrovania by mali byť predložené do konca roka. Vyplýva to z uznesenia, ktoré poslanci schválili vo štvrtok. Predseda Parlamentu a lídri politických skupín začatie vyšetrovania formálne potvrdili. Parlament tiež vyzval na lepšiu ochranu informátorov.

Články 

L-R: Commissioner Borg, MEPs Weber (PPE), Moraes (S&D), in't Veld (ALDE), Albrecht (Verts/ALE), Kirkhope (ECR), Paska (EFD) and Vergiat (GUE/NGL)        

Americký program "PRISM", ktorým americké spravodajské služby sledujú údaje na internete, odhalili cez víkend denníky Guardian a Washington Post. Jeho vplyv na súkromie, ochranu údajov a bezpečnostnú spoluprácu EÚ so Spojenými štátmi bol v centre plenárnej rozpravy v utorok ráno. Väčšina rečníkov program ostro odsúdila. Obzvlášť kriticky sa vyjadrili k uisteniu prezidenta Baracka Obamu, že bol zameraný len na Neameričanov. Zdôraznili ale význam bezpečnostnej spolupráce s USA pre Európu.

FB chat with Jan Philipp Albrecht        

Ako bezpečné sú vaše osobné údaje online? Nemecký poslanec Jan Philipp Albrecht (Zelení) je v súčasnej dobe v Parlamente zodpovedný za návrh posilňujúci existujúce pravidlá ochrany údajov v EÚ. Nové pravidlá by mali posilniť kontrolu občanov nad ich vlastným údajmi. Počas chatu s našimi priaznivcami na Facebooku 22. mája o reforme prezradil viac a dokonca dal účastníkom praktické rady, ako sa chrániť proti zneužitiu ich osobných údajov.

Dataprotection_SL        

Máte pocit, že služieb, ktoré dokážu sledovať vaše aktivity na webe, je priveľa? Hrozby narušenia súkromia napríklad počas využívania tzv. cloud computingu sú často podceňované, hovorí štúdia EP. Dnes si pripomíname Deň ochrany osobných údajov. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o tom, ako sa údaje zhromažďujú a spracúvajú a pomôcť tak občanom pri ochrane ich súkromia. Pravidlá EÚ o ochrane osobných údajov z roku 1995 sú zastarané. Parlament preto v súčasnosti rokuje o ich reforme.

Desať rád na ochranu vášho súkromia na internete        

Európsky parlament pracuje na zvýšení ochrany osobných údajov Európanov, ktoré sú na internete. Už aj dnes môžete urobiť veľa vecí, aby ste zabránili krádeži totožnosti alebo tomu, aby mali k veciam, ktoré chcete, aby zostali súkromné, prístup iní.

Články 

Čo si o ochrane osobných údajov myslia Európania        

Toľko sa toho deje v našom živote a chceme sa o to podeliť s rodinou a priateľmi. A na internete je to pre nás jednoduchšie. Zverejnili sme fotografie detí, zo svadby, pripomienky k práci či osobnému životu. Niekedy sme poskytli našu adresu alebo telefón. Ale čo keď chceme tieto informácie odstrániť? Je to možné? Sobotňajší Deň ochrany osobných údajov nám pripomína naše práva.

Reforma ochrany údajov        

Balíček k ochrane údajov je ambiciózna iniciatíva, ktorá chce chrániť základné právo na súkromie v rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti technológií. Zaoberá sa širokým spektrom otázok, medzi ktoré patrí napríklad právo občanov na vymazanie údajov o ich osobe, nutnosť výslovného súhlasu danej osoby so spracovaním jej údajov alebo profilovanie. Náš článok vám prináša stručný prehľad najdôležitejších bodov návrhu na reformu ochrany údajov v EÚ..

Články 

Viac o sledovaní americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou