Sacharovovu cenu 2019 od Európskeho parlamentu získa ujgurský aktivista Ilham Tohti  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Prestížne ocenenie si od parlamentu tento rok prevezme ekonóm Ihlam Tohti, ktorý bojuje za práva ujgurskej menšiny v Číne.

Ilham Tohti, víťaz Sacharovovej ceny za slobodu myslenia 2019  

O víťazovi rozhodlo vo štvrtok 24. októbra politické vedenie parlamentu v zložení predseda David Sassoli a predsedovia politických skupín.


„Som veľmi rád, že Európsky parlament sa rozhodol udeliť Sacharovovu cenu za slobodu myslenia 2019 Ilhamovi Tohtimu. Tohti celý svoj život zasvätil ochrane práv ujgurkej menšiny v Číne. Aj napriek tomu, že bol hlasom umiernenia, ho v roku 2014 po zmanipulovanom súdnom procese odsúdili na doživotie,“ vyhlásil predseda Sassoli počas svojho prejavu, keď v pléne oznámil víťaza.

„Udelením tejto ceny naliehavo vyzývame čínsku vládu, aby Tohtiho prepustila a rešpektovala práva ujgurksej menšiny,“ dodal.


Ilham Tohti


Tento ujgurksý ekonóm je zástancom dialógu a snaží sa o zavedenie zákonov o regionálnej autonómii. V roku 2014 ho uväznili na doživotie za podporovanie separatizmu, no aj napriek tomu pre Ujgurrov zostáva nádejou a hlasom zmierenia. Viac ako milión príslušníkov tejto komunity je od roku 2017 zadržiavaných v internačných táboroch.


Slávnostné odovzdávanie ceny


Ocenenie, ktorého súčasťou je aj peňažná cena v hodnote 50 tisíc eur, bude Tohtimu slávnostne odovzdané 18. decembra počas slávnostného plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.


Finalisti


Spomedzi viacerých nominovaných sa do finále spoločne s Tohtim dostali ďalší finalisti: brazílski ľudskoprávni a environmentálni aktivisti a študentky z Kene, ktoré bojujú proti ženskej obriezke. Viac o nich sa dozviete v samostatnom článku.
Sacharovova cena za slobodu myslenia


Ocenenie je pomenované po sovietskom fyzikovi a politickom disidentovi Andrejovi Sacharovovi. Európsky parlament ju už od roku 1988 udeľuje jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré sa výrazným spôsobom pričiňujú o ochranu ľudských práv na celom svete.


Minulý rok parlament túto cenu udelil ukrajinskému filmovému režisérovi Olegovi Sencovi.


Celý postup, od nominácii po výber laureáta, nájdete v našej infografike.