Ochrana zamestnancov pred karcinogénmi: európske pravidlá

Viac ako polovicu úmrtí súvisiacich s prácou má na svedomí rakovina. Prinášame prehľad o nových európskych pravidlách, ktoré majú ľudí na pracovisku lepšie chrániť pred karcinogénmi.

Človek v bielej kombinéze postrekuje z bielej kanistry
©AP Images/European Union-EP

EÚ prijala pravidlá, ktorých cieľom je znížiť riziko vážneho ochorenia pracovníkov. Obsahujú pravidlá, ktoré obmedzujú vystavenie rôznym škodlivým látkam, pričom zoznam sa pravidelne reviduje a aktualizuje, ako aj osobitné pravidlá na lepšiu ochranu pracovníkov pred azbestom.

Regulácia nebezpečných látok na pracovisku

S cieľom ešte viac znížiť riziko ochorenia pracovníkov na rakovinu poslanci 17. februára 2022 schválili aktualizáciu európskych pravidiel, ktoré zavádzajú limity na škodlivé látky na pracovisku.

Táto aktualizácia stanovuje expozičné limity (čas, počas ktorého môže byť pracovník vystavený pôsobeniu danej látky) pre akrylonitril a zlúčeniny niklu a nižší expozičný limit pre existujúcu látku benzén. Parlament tiež dosiahol dohodu, ktorá požaduje, aby zamestnanci vystavení nebezpečným látkam a produktom boli lepšie školení. Od Komisie poslanci žiadajú, aby do konca roka 2022 pripravila zoznam produktov a postup ako s nimi zaobchádzať.


Zistite viac: Ako môže EÚ prispieť v boji proti rakovine?


Už v roku 2017 poslanci schválili počas revízie smernice o škodlivých látkach na pracovisku expozičné limity pre 11 ďalších karcinogénov.


V roku 2018 Parlament prijal ešte prísnejšie pravidlá vrátane limitných hodnôt pre dodatočných osem látok spôsobujúcich rakovinu v prípade, že sú vdychované alebo je s nimi manipulované Tieto látky zahŕňajú dízlové výpary a použité motorové oleje. Tiež obsahuje indikáciu významného vstrebávania látok cez pokožku pre tieto látky, ktoré sa používajú na varovanie pred možnými účinkami na zdravie spojenými s prienikom do pokožky.


V roku 2019 boli pravidlá znova aktualizované s cieľom pridať expozičné limity pre päť chemických látok v odvetviach, ako je výroba niklovo-kadmiových batérií, tavenie zinku a medi, laboratóriá, elektronika, pohrebníctvo, stavebníctvo, zdravotníctvo, plasty a recyklácia.

Karcinogény a mutagény

  • Chemické látky, ktoré môžu spôsobiť rakovinu alebo genetické mutácie.

Lepšia ochrana pred azbestom

V EÚ každoročne zomrie viac ako 70 000 ľudí v dôsledku vystavenia sa azbestu.

Parlament v októbri 2023 prijal pravidlá, ktoré znížia maximálnu úroveň tohto vystavenia. Cieľom legislatívneho textu je chrániť európskych pracovníkov a vychádza z predbežnej dohody, ktorú poslanci dosiahli s Radou v júni 2023.

Limit vystavenia azbestu pri práci bude desaťkrát nižší, keďže limitná hodnota sa zníži z 0,1 na 0,01 vlákna azbestu na kubický centimeter (cm³). Nepredpokladá sa žiadne prechodné obdobie.

Po šiestich rokoch budú musieť členské štáty prejsť na modernejšiu a citlivejšiu technológiu, ktorá dokáže odhaliť tenšie vlákna, známu ako elektrónová mikroskopia. Parlament v uznesení prijatom v októbri 2021 vyzval na vytvorenie európskej stratégie na odstránenie všetkého azbestu a zlepšenie existujúcich pravidiel.


Rakovina na pracovisku

Rakovina je v EÚ najčastejšou príčinou úmrtí súvisiacich s prácou. Každoročne 52 % z nich môže súvisieť s rakovinou, 24 % s chorobami obehovej sústavy, 22 % s inými chorobami a 2 % s úrazmi. Najčastejšími typmi rakoviny súvisiacej s prácou sú rakovina pľúc, mezotelióm (spôsobený vystavením časticiam azbestu) a rakovina močového mechúra.

Karcinogénom sú najviac vystavení ľudia pracujúci v stavebníctve, chemickom, potravinárskom a textilnom priemysle, výrobe automobilov, nábytkárstve, pri spracovaní dreva a v zdravotníctve.


Prečítajte si viac o tom, ako EÚ posilňuje práva pracujúcich a zlepšuje pracovné podmienky a čo robí EÚ pre zdravie občanov.