Bezpečnosť
Priority
Produkty pre túto kategóriu

Radikalizácia je rastúci cezhraničný problém. Čo to je, aké sú jej príčiny a ako sa jej snaží predchádzať EÚ?

Zastavenie terorizmu si vyžaduje riešenie takých otázok, ako sú zahraniční bojovníci, financovanie útokov, či kontrola hraníc. Prinášame prehľad opatrení EÚ v oblasti boja proti terorizmu.

Cestovanie po Európe bez pasov a hraničných kontrol je jedným z najhmatateľnejších úspechov európskej integrácie. Prečítajte si viac o schengenskom priestore.

Predseda výboru pre občianske slobody Juan Fernando López Aguilar hovorí, že hranice v EÚ sa mali otvoriť čo najskôr, ako to bude možné.

Krajiny EÚ postupne uvoľňujú opatrenia proti koronavírusu a otvárajú svoje hranice. Európsky parlament chce, aby sa to dialo koordinovane.

Do akej miery majú byt internetové platformy zodpovedné za obsah, ktorý nahrávajú ich užívatelia? EÚ práve pracuje na nových pravidlách.

Počet teroristických útokov v EÚ a ich obetí v roku 2018 poklesol. O život pri nich prišlo 13 ľudí, zatiaľ čo v roku 2017 bolo obetí až 62. Prinášame prehľad o vývoji od roku 2014.

Hoci neexistuje žiadna armáda EÚ a obrana zostáva výlučne záležitosťou členských štátov, EÚ nedávno podnikla dôležité kroky na posilnenie spolupráce v oblasti obrany.
Aká je dnes situácia v EÚ po sérii teroristických útokov z roku 2015? Kto sú teroristi? Aké kroky proti nim podniká EÚ?

Agentúra EÚ pre pohraničnú a pobrežnú stráž by mohla mať v budúcnosti až 10 000 príslušníkov. O opatreniach na zvýšenie bezpečnosti vonkajších hraníc EÚ budú poslanci hlasovať 17. apríla.

Viac ako 80% obyvateľov EÚ má dnes pripojenie na internet a počet pripojených zariadení rastie závratnou rýchlosťou. Ako sa postarať o čo najväčšiu bezpečnosť?

Pre teroristov, ktorí zamýšľajú vyrobiť si bombu podomácky, bude po novom oveľa ťažšie zohnať suroviny. Vyplýva to z novej legislatívy, ktorú má momentálne pred sebou Európsky parlament.