11. marec: Európsky deň na pamiatku obetí terorizmu  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

11. marec sa spája s bombovými útokmi v Madride v roku 2004 ©Belga/AFP  

Európska únia si 11. marca pripomína pamiatku obetí teroristických útokov a ich pozostalých. Výber dátumu nie je zďaleka náhodný. Tento deň sa totiž spája s bombovými útokmi v Madride z roku 2004, pri ktorých zahynulo 191 ľudí.

Španielska ľudovecká europoslankyňa Teresa Jiménez-Becerril pozná realitu terorizmu veľmi dobre. Pri útokoch baskickej separatistickej skupiny ETA prišla o svojho brata spolu s jeho manželkou.


"Hlas a spomienky obetí sú v boji proti terorizmu najsilnejšími zbraňami. Teroristi chcú, aby sme mlčali, čo by umožnilo spoločnosti na ich zločiny zabudnúť. Tieto strašné skutky si ale naopak musíme pripomínať. Teroristov tým donútime, aby prijali za svoje činy zodpovednosť," povedala Jiménez-Becerril.


Je presvedčená, že EÚ by mala byť v boji proti terorizmu aktívnejšia: "Je mi ľúto, že terorizmu sa obávame len vtedy, keď nám hrozí priame nebezpečenstvo. Dôležitejšia je totiž prevencia. Zaisťovanie bezpečnosti a ochrany životov našich občanov je niekedy vnímané ako útok na ich slobody. Je to ale presne naopak. Jedným zo základných ľudských práv je právo na život, ktoré by malo byť za každých okolností chránené." 

    

"Stál som tvárou v tvár guliek extrémistov v zahraničí a bol som svedkom strachu mojej rodiny, keď teroristi útočili u nás doma," pripomenul si britský konzervatívec Sajjad Karim, ktorý zažil teroristický útok na vlastnej koži v novembri 2008, keď bol počas delegácie EP svedkom streľby v hoteli Tádž Mahal v Bombaji.


"Terorizmus je bezpochyby jednou z globálnych výziev, ktorým musíme v súčasnosti čeliť. Obete všetkých zločinov si musia byť vedomé toho, že nie sú sami. V tom spočíva skutočná sila pamätného dňa - má nás všetkých zjednotiť, aby sme stáli bok po boku s tými, ktorí pri útokoch prišli o svojich milovaných, alebo ktorých životy boli poznačené," zdôraznil Karim.   


Terorizmus v Európe        


Európa sa v doterajšej histórii stala terčom teroristických útokov viackrát. Bombové atentáty v Londýne 7. júla 2005 usmrtili viac ako 50 ľudí. V čerstvej pamäti máme i bombové útoky a následnú streľbu v Nórsku, ktoré si 22. júla 2011 vyžiadali viac ako 80 obetí.


Prejsť na hlavnú stránku

Teroristi chcú, aby sme mlčali, čo by umožnilo spoločnosti na ich zločiny zabudnúť. Tieto strašné skutky si ale naopak musíme pripomínať."

Teresa Jiménez-Becerril  
Zdieľať tento citát: