Nové opatrenia EÚ proti terorizmu. Infografika  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Zradikalizovaní Európania, ktorý sa po bojoch v Sýrii a Iraku vracajú do Európy, predstavujú pre našu bezpečnosť veľkú hrozbu. Väčšinu posledných teroristických útokov v EÚ majú na svedomí práve títo domov sa vracajúci „zahraniční bojovníci.“ Európsky parlament vo štvrtok 16.2. prijal pravidlá pre zvýšenie našej bezpečnosti. Plénum odhlasovalo dva nové legislatívne návrhy. Jeden kriminalizuje už samotnú prípravu teroristického útoku a druhý sprísňuje kontroly na našich vonkajších hraniciach.

Európski zákonodarcovia dúfajú, že nová smernica, ktorá kriminalizuje samotnú prípravu útokov, bude prínosom v boji proti terorizmu. Ku teroristom v Iraku a Sýrii sa podľa odhadov pridalo už 5000 Európanov. Väčšina z nich pochádza z Francúzska, Spojeného kráľovstva, Nemecka a Belgicka.


Podľa niektorých správ sa približne 20 až 30% z nich vracia do Európy. Ich počet sa však môže podstatne zvýšiť, a to najmä vtedy, ak by sa ISIS podarilo poraziť alebo oslabiť, varuje Europol. Zvyšuje sa aj počet takzvaných „osamelých vlkov“, ktorí svoje útok pripravujú sami a ktorých je pre úrady ešte ťažšie vystopovať.


„Podarilo sa nám dosiahnuť rovnováhu medzi posilnením bezpečnosti a prísnym dodržiavaním základných práv, pretože samotná bezpečnosť bez práv nemá zmysel,‟ vysvetlila počas plenárnej debaty pred hlasovaním spravodajkyňa Monika Hohlmeier.

Plénum návrh smernice prijala pomerom hlasov 498 (za):114 (proti) a 29 (zdržalo sa).

Po novom bude za trestný čin považovaný nielen samotný útok, ale všetky aktivity smerujúce k jeho príprave, napríklad:


  • cesta do zahraničia za účelom pripojenia sa k teroristickej skupine a následný návrat do Únie so zámerom spáchať teroristický útok,
  • nábor za účelom páchania teroristických trestných činov,
  • výcvik a účasť na výcviku, vrátane prijímanie pokynov od terotistov na internete,
  • napomáhanie, navádzanie, podnecovanie a pokus o vykonanie útoku,
  • verejné podnecovanie na páchanie terorizmu alebo jeho glorifikácia, napríklad zdieľanie ich obsahu na internete,
  • financovanie terorizmu alebo teroristických skupín

Členské štáty budú mať teraz 18 mesiacov na to, aby tieto nové pravidlá prebrali do svojho národného právneho poriadku.


Parlament takisto schválil nariadenie, ktoré sprísňuje kontroly na vonkajších hraniciach. Občania tretích krajín i samotní Európania budú počas pasovej kontroly pri vstupe a výstupe z EÚ kontrolovaní v databázach.


Viac článkov o tom, ako sa Európsky parlament zapája do boja proti terorizmu, si môžete prečítať v našej top téme.