Terorizmus v EÚ v číslach: počet útokov, obetí a zatknutých  

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   
 

Zdieľať túto stránku: 

Počet teroristických útokov v EÚ a ich obetí v roku 2018 poklesol. O život pri nich prišlo 13 ľudí, zatiaľ čo v roku 2017 bolo obetí až 62. Prinášame prehľad o vývoji od roku 2014.

V roku 2018 sa príslušným orgánom poradilo zabrániť viacerým teroristickým útokom a klesol aj počet ich obetí. No podľa výkonnej riaditeľky Europolu Catherine De Bolle sú vnútorné bezpečnostné hrozby stále vysoké.


„Máme tu menej navrátilcov z konfliktných zón, no riziko ostáva aj naďalej vysoké,“ povedala poslancom z výboru pre občianske slobody, keď im prišla predstaviť výročnú správu Europolu o terorizme za minulý rok.


„V Iraku a Sýrii sú stále v zajatí stovky európskych občanov vrátane detí a žien. V konfliktných zónach sa deti väčšinou stávajú obeťami, no ďalšie riziko pre budúcnosť predstavuje fakt, že sú vystavené indoktrinácii a školeniu u teroristov,“ varovala.


V roku 2018 prestavoval terorizmus naďalej hlavnú bezpečnostnú hrozbu v členských štátoch EÚ. Počas útokov v Paríži, Štrasburgu, Liège a Trèbes prišlo minulý rok o život 13 ľudí a mnohí ďalší pri nich utrpeli zranenia.

Terorizmus v EÚ: najviac obetí bolo v roku 2016  

Menej teroristických útokov aj obetí


V roku 2017 bolo obetí ešte viac - počas 33 nábožensky motivovaných útokov prišlo o život až 62 ľudí.


Minulý rok bolo zaznamenaných dokopy 24 útokov, z toho 10 bolo vo Francúzsku, 4 v Holandsku, 2 v Nemecku a po jednom v Španielsku, Švédsku, Taliansku a Belgicku.


Sedem z nich (3 vo Francúzsku, 2 v Holandsku, jeden v Belgicku a jeden v Anglicku) označili úrady ako „vykonané“, pretože sa im podarilo dosiahnuť ich cieľ. K štyrom z nich sa prihlásil Islamský štát. Oproti roku 2017 to predstavuje pokles, vtedy bolo dokončených desať džihádistických útokov.


Prekazené alebo nevydarené útoky


V roku 2018 sa nepodaril jeden útok v Španielsku a šestnásť plánovaných útokov sa podarilo prekaziť. V roku 2017 ich bolo respektívne 12 a 11.


Pri vykonaných alebo nevydarených útokoch boli použité väčšinou nože alebo strelné zbrane, pričom ich cieľom bolo civilné obyvateľstvo. Všetky plánované útoky, kde chceli teroristi použiť výbušniny, sa podarilo prekaziť. Väčšina páchateľov konala alebo plánovala konať osamote.


V súvislosti s podozrením z teroristickej trestnej činnosti bolo zadržaných dokopy 511 osôb. Najviac zadržaných bolo vo Francúzsku, Spojenom kráľovstve a Belgicku. Nasledovalo Holandsko, Nemecko a Taliansko. V roku 2017 bolo zadržaných 705 osôb v 18 členských štátoch EÚ.Spolupráca na úrovni EÚ


Vďaka spolupráci medzi členskými štátmi sa podarilo predísť viacerým útokom, zastaviť ich, alebo zmierniť ich dopady. De Bolle je presvedčená, že „úsilie bezpečnostných služieb, úradov, súkromných firiem a občianskych organizácií výrazne prispelo k ústupu násilia v Európe.“


„Úrady a súkromné firmy, ktoré dovtedy pracovali oddelene, vyvinuli s nástupom teroristického násilia nové a premyslené formy spolupráce,“ dodala.Teroristi nevyužívajú systematicky migračné cesty


Viacerí ľudia sa obávajú, že teroristi sa môžu do Európy dostať spolu s migrantami. Europol vo svojej správe uznáva, že existujú takéto prípady, kedy sa teroristi vydávajú za utečencov, no nestáva sa to systematicky. „Neexistujú konkrétne dôkazy o tom, že teroristi systematicky využívajú migračné toky, aby sa nepozorovane dostali do Európy,“ uviedla De Bolle.