Čo je to radikalizácia a ako sa jej dá predchádzať

Radikalizácia je rastúci cezhraničný problém. Čo to je, aké sú jej príčiny a ako sa jej snaží predchádzať EÚ?

muž v čienej mikine s kapucou za klávesnicou
Online radicalization illustration

Radikalizácia nie je žiadny nový fenomén, no s novými technológiami a narastajúcou polarizáciu spoločnosti sa stáva čoraz väčším problémom.

Prečítajte si, aké kroky EÚ podniká proti terorizmu.

Čo je to radikalizácia?

 

Teroristické útoky v Európe, z ktorých mnohé spáchali európski občania, poukázali na problém domácej radikalizácie. Európska komisia ju definuje ako osvojovanie si názorov a ideí, ktoré môže viesť k teroristickým činom.

Ideológia je neoddeliteľnou súčasťou procesu radikalizácie a jej jadrom je často náboženský fundamentalizmus. Samotná ideológia alebo náboženstvo však na zradikalizovanie nestačí. Začína sa to často u jednotlivcov, ktorí sú frustrovaní svojím životom, spoločnosťou alebo domácou a zahraničnou politikou svojich vlád. Neexistuje jednotný profil osoby, ktorá by sa mohla zapojiť do extrémizmu. Úrodnú pôdu pre nábor radikálov ale predstavujú ľudia z marginalizovaných komunít, ktorí čelia diskriminácii alebo strate identity.

Radikalizáciu niekedy podporuje aj zapojenie západnej Európy do konfliktov v Afganistane a Sýrii, najmä v komunitách migrantov.

Ako a kde sa ľudia radikalizujú?

 

Procesy radikalizácie využívajú na vytvorenie a udržanie spojenia sociálne siete. Fyzické a online siete poskytujú priestor, v ktorých sa ľudia môžu radikalizovať, a čím sú tieto priestory uzavretejšie, tým viac si v nich účastníci môžu vzájomne potvrdzovať extrémne názory bez toho, aby ich niekto spochybňoval.

Jedným z hlavných kanálov na šírenia extrémistických názorov a na nábor jednotlivcov je internet. Sociálne médiá zväčšili dopad džihádistickej aj krajne pravicovej extrémistickej propagandy. Teroristickým organizáciám poskytli ľahký prístup k širokému cieľovému publiku ako aj možnosť lepšie zacieliť na potenciálnych záujemcov a vytvárať armády trollov na šírenie ich propagandy. Podľa správy EÚ o situácii a trendoch v oblasti terorizmu z roku 2020 sa v posledných rokoch na plánovanie útokov a prípravu kampaní široko využívali aplikácie ako napríklad WhatsApp alebo Telegram.

Je tiež známe, že niektoré extrémistické organizácie sa zameriavajú na školy, univerzity alebo mešity.

Úrodnou pôdou pre radikalizáciu môžu byť vďaka uzavretému prostrediu aj väznice. Ak sú väzni zbavení svojich sociálnych väzieb, existuje väčšie riziko, že budú otvorení novým ideológiám. Väznice, ktoré častokrát nemajú dostatok zamestnancov nie sú schopné tento problém odhaliť a zakročiť proti nemu.

Čo robí EÚ proti radikalizácii

 

Zodpovednosť za prevenciu radikalizácii nesú predovšetkým členské štáty, no aj EÚ podniká dodatočné kroky.

Viac o terorizme

 




Súvisiace články