Jazyky: Bohatstvo Európy

21. februára si pripomíname Medzinárodný deň materinského jazyka a s ním aj jazykovú a kultúrnu rozmanitosť na celom svete. Pre Európu predstavujú reči základ jej kultúrneho bohatstva a preto si ich stráži ako oko v hlave. Únia ma 24 úradných jazykov, no okrem nich sa na našom kontinente používa viac ako 60 regionálnych či menšinových nárečí. Pripravili sme pre vás hru, v ktorej bude vašou úlohou uhádnuť, v akom jazyku je slovo..."jazyk".

Najpoužívanejšou materinskou rečou v EÚ je nemčina (16%), na druhom mieste sú taliančina a angličtina (po 13%), za nimi nasleduje francúzština (12%) a na štvrtom mieste sú španielčina a poľština (po 8%). V európskej dvadsaťosmičke sa okrem jej 24 úradných rečí používa ešte ďalších viac než 60 regionálnych a menšinových jazykov.

 

Jazyky ležia na srdci i Európskeho parlamentu. V roku 2013 prijal uznesenie, v ktorom vyzýva k ochrane ohrozených európskych jazykov a podpore jazykovej rozmanitosti v EÚ. Europoslanci môžu prednášať svoje prejavy ktoromkoľvek z 24 úradných jazykov Únie. V 24 jazykoch sú publikované i všetky parlamentné dokumenty, medzi ktoré patria napríklad správy alebo legislatíva. To isté platí i pre náš webový portál. Jazykovú rozmanitosť sa snažíme udržiavať i na sociálnych sieťach - na Twitteri máme 24 účtov v každej úradnej reči - od bulharčiny až po švédčinu.


Ako občania Únie máte právo obrátiť sa na akúkoľvek z jej inštitúcií jazyku, ktorý je vám blízky. Inštitúcia je potom povinná poskytnúť vám odpoveď v tej istej reči.


Naša hra vás naučí, ako sa povie slovo "jazyk" v 24 jazykoch