Heroín na ústupe, marihuana stále veľmi obľúbená

Európa predstavuje pre drogy veľmi dôležitý trh. Nielen tým, že sa ich sem veľa dováža, ale mnohé sa tu i vyrábajú. Uvádza sa to v Európskej správe o drogách za rok 2015, ktorú vypracovalo Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA). Jeho riaditeľ Wolfgang Götz v stredu ráno predstaví hlavné zistenia vo výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. Ich stretnutie môžete sledovať v priamom prenose na našom webovom portáli.

Nové drogy sa dostávajú na trh veľmi rýchlo. Každý týždeň sú odhalené v priemere dve "inovácie". V roku 2014 bolo odhalených 101 nových látok a v súčasnosti je ich monitorovaných 450.


V Európe zostáva i naďalej najrozšírenejšou drogou marihuana. Aspoň raz za život ju vyskúšalo 23,3% ľudí vo veku od 15 do 64 rokov a takmer 1% si ju dopraje každý deň. V ôsmych z desiatich prípadoch zhabania drog úrady zhabú práve ju - v roku 2013 to bolo až 671 tisíc krát. Okrem toho bolo nahlásených 30 tisíc prípadov zabavenia samotných rastlín. Prvenstvo má aj v počte trestných činov súvisiacich s drogami. Čoraz dostupnejšia je aj vo vysokej kvalite.


Užívanie heroínu a iných opiátov je oproti tomu veľmi zriedkavé a vyzerá byť dokonca na ústupe. Počet problémových užívateľov heroínu, ktorí si ho pichajú dlhodobo a/alebo pravidelne, sa odhaduje na 1,3 milióna. Tieto drogy však spôsobujú najviac úmrtí a liečba ich závislosti predstavuje najvyššie náklady. V roku 2013 sa odvykanej liečbe podrobilo 175 000 ľudí závislých na heroíne a opiátoch. Dnes sú v priemere o päť rokov starší ako kedysi, ich priemerný vek je 34. Počet nových heroínových "zákazníkov" sa však od svojho vrcholu v roku 2007 znížil o viac ako polovicu.


Kokaín, ktorého spotreba je najintenzívnejšia počas víkendov a dovoleniek, je po marihuane druhou najobľúbenejšou drogou. Aspoň raz za život ho vyskúšalo 4,6 ľudí vo veku 15-64 rokov. V roku 2013 bolo v EÚ zadržaných až 78 000 dodávok, čo dokopy činilo 63 ton.


Extázu, ktorá je dnes čistejšia ako kedysi, lebo obsahuje viac syntetickej látky MDMA, vyskúšalo už 3,6% dospelých. Hneď za ňou sa v poradí obľúbenosti ocitli amfetamíny (3,5%). Tie sa zvyknú vyrábať v Európe a to nielen pre domácu spotrebu, ale aj na vývoz do tretích krajín.


Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť je jednou z decentralizovaných agentúr EÚ. Založené bolo v roku 1993 a sídli v Lisabone. Jeho poslaním je poskytovať Únii i jej členským štátom prehľad o problémoch súvisiacich s drogami v Európe.


Prečítajte si aj ďalšie správy z Európskeho parlamentu.

Priamy prenos schôdze výboru