Utečenecká kríza a reforma dublinského systému (video)  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Súčasná migračná kríza ukázala nedostatky európskeho azylového systému stojaceho na tzv. dublinských pravidlách. Po reforme by mali byť spravodlivejšie a udržateľnejšie. Viac v našom videu.

Európsky parlament dnes prijal svoje stanovisko k reforme dublinského nariadenia, ktoré stanovuje pravidlá na vybavovanie žiadostí o azyl v EÚ. Za reformu hlasovalo 390 poslancov, 175 bolo proti a 44 sa zdržalo hlasovania. Parlament je teraz pripravený začať rokovania s členskými štátmi (Rada EÚ).

19. októbra novelu pravidiel odhlasovali členovia výboru pre občianske slobody. Žiadosti o azyl by v budúcnosti nemali vybavovať len krajiny prvého príchodu, ale zodpovednosť by sa mala rozdeliť medzi všetkých členov Únie.  

 

Súčasný azylový systém, ktorý reguluje dublinské nariadenie, už v dnešných podmienkach neustojí. Ukázalo sa to v roku 2015, keď o azyl v EÚ požiadalo viac ako milión ľudí utekajúcich pred vojnou, násilím a prenasledovaním.   

 

V Európskom parlamente sa reforme azylového systému venuje poslankyňa Cecilia Wikström, ktorá vypracovala správu k návrhu Komisie. „Mali by sme zaviesť systém, ktorý bude fungovať bez ohľadu na zvýšené alebo znížené množstvo ľudí, aby sme viac nemuseli zavádzať opatrenia pre prípad núdze,“ vysvetľuje význam tejto reformy.  

 

Budúcnosť európskeho azylového systému

 

Za žiadateľov o azyl by mali byť po novom zodpovedné všetky členské štáty EÚ a nielen tie, kam prichádza najviac migrantov, ako napríklad Grécko a Taliansko.

 

Tieto krajiny by však mali aj naďalej registrovať všetkých prichádzajúcich ľudí a zabezpečiť riadnu ochranu vonkajších hraníc.

 

Vybavovanie žiadostí by sa malo urýchliť - ľudia, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, by mali dostať status utečenca rýchlejšie a tých, ktorí na azyl právo nemajú, bude EÚ čo najskôr posielať domov.

Prečítajte si o ďalších iniciatívach na zefektívnenie spoločného európskeho azylového systému.