Udržateľné odpadové hospodárstvo: čo robí EÚ

Zistite, ako Európania nakladajú s odpadom a aké opatrenia prijíma EÚ na zabezpečenie ekologických postupov.

Muž vyhadzuje čierne vrece na odpadky do veľkej plastovej zelenej nádoby na odpadky.
Odpadové hospodárstvo

Každý rok sa v EÚ vyprodukuje 2,1 miliardy ton odpadu. Množstvo odpadu a spôsob, akým sa s ním nakladá, sa v jednotlivých krajinách EÚ veľmi líši, ale došlo k posunu smerom k väčšej recyklácii a menšiemu skládkovaniu.

Na zníženie množstva odpadu a jeho vplyvu na životné prostredie prijala EÚ ambiciózne ciele v oblasti recyklácie a skládkovania a pracuje na odpade z obalov. Cieľom je podporiť prechod na udržateľnejší model známy ako obehové hospodárstvo.

Prečítajte si viac o tom, ako chce EÚ zlepšiť hospodárenie s odpadom a ako sa do roku 2050 EÚ stane obehovým hospodárstvom.

Spôsoby nakladania s odpadom v EÚ

Postupy nakladania s odpadom sa v jednotlivých krajinách EÚ líšia. EÚ chce v čo najväčšej miere podporovať predchádzanie vzniku odpadu a opätovné používanie výrobkov. Ak to nie je možné, uprednostňuje recykláciu (vrátane kompostovania) a následne využitie odpadu na výrobu energie. Najškodlivejšou možnosťou pre životné prostredie a zdravie ľudí je jednoduché zneškodnenie odpadu, napríklad na skládke, hoci je to zároveň jedna z najlacnejších možností. Aj keď sa množstvo vyprodukovaného odpadu na obyvateľa zvýšilo, spôsob nakladania s odpadom sa zlepšil - viac sa recykluje a kompostuje a znížilo sa skládkovanie.

60 % odpadu

vyzbieraného a spracovaného obcami sa musí podľa cieľov EÚ do roku 2030 opätovne použiť.

V súlade so európskou smernicou o skládkach musia krajiny EÚ do roku 2035 znížiť množstvo komunálneho odpadu ukladaného na skládky na 10 % alebo menej z celkového množstva vyprodukovaného komunálneho odpadu.

Infografika zobrazujúca hlavné miesta určenia odpadu z Európskej únie. Hlavnou destináciou je Turecko, do ktorého sa v roku 2022 prepraví 12,4 milióna ton odpadu z EÚ.
Kam smeruje vyvážaný odpad z EÚ

EÚ tiež vyváža časť svojho odpadu. V roku 2022 dosiahol vývoz odpadu z EÚ do krajín mimo EÚ 32,1 milióna ton. V porovnaní s rokom 2021 ide o mierny nárast o 3 %.

Väčšinu odpadu vyvezeného mimo EÚ (55 %) tvorí odpad zo železných kovov (železo a oceľ), ktorý väčšinou smeruje do Turecka. EÚ vyviezla aj veľa odpadu z papiera (15 %), pričom hlavnou destináciou je India.

V roku 2022 smerovalo 39 % odpadu z EÚ do Turecka (12,4 mil. ton), nasledovala India (3,5 mil. ton), Spojené kráľovstvo (2,0 mil. ton), Švajčiarsko (1,6 mil. ton) a Nórsko (1,6 mil. ton).

EÚ chce bojovať proti nelegálnemu vývozu a zabezpečiť, aby sa s odpadom v cieľových krajinách nakladalo ekologickým spôsobom. Vo februári 2024 Parlament schválil prísnejšie pravidlá prepravy odpadu do tretích krajín. Pravidlá zakážu vývoz plastového odpadu do krajín mimo OECD a zavedú prísnejšie podmienky pre vývoz do krajín OECD. Preprava odpadu do inej krajiny EÚ bude možná len vo výnimočných prípadoch.

Práca Parlamentu na dosiahnutí obehového hospodárstva

V októbri 2022 Parlament schválil revíziu pravidiel týkajúcich sa perzistentných organických látok s cieľom znížiť množstvo nebezpečných chemických látok v odpade a výrobných procesoch. Novými pravidlami sa zavedú prísnejšie limity, zakážu sa niektoré chemikálie a znečisťujúce látky sa nebudú recyklovať.

Vo februári 2021 Parlament prijal uznesenie o novom akčnom pláne obehového hospodárstva, v ktorom požaduje ďalšie opatrenia na dosiahnutie uhlíkovo neutrálneho, environmentálne udržateľného, beztoxického a plne obehového hospodárstva do roku 2050 vrátane prísnejších pravidiel recyklácie a záväzných cieľov pre používanie a spotrebu materiálov do roku 2030.

V novembri 2023 Parlament prijal svoju rokovaciu pozíciu k revízii pravidiel EÚ týkajúcich sa obalov a odpadov z obalov. Poslanci EP chcú zakázať predaj veľmi ľahkých plastových nákupných tašiek, stanoviť konkrétne ciele pre znižovanie množstva odpadu z plastových obalov, podporiť opätovné použitie a možnosti opätovného naplnenia a zakázať perzistentné znečisťujúce látky používané v obaloch na potraviny.

Ďalšie informácie o obehovom hospodárstve