Klimatické zmeny v Európe: fakty a čísla

Pozrite sa s nami na kľúčové štatistiky ohľadom klimatických zmien v Európe: vplyv jednotlivých regiónov, najväčší producenti emisií, redukcia emisií skleníkových plynov a mnohé iné.

koláž - naľavo zelená lúka, napravo vyprahnutá zem
©AP Images/European Union 2018 - EP

Klimatické zmeny sú celosvetovým problémom. Ako sa k tomuto problému stavia Európa? Naše štatistiky poukazujú na rôzne aspekty tejto problematiky: príčiny, dôsledky a vývoj.


CO2 nie je jediným skleníkovým plynom prispievajúcim ku globálnemu otepľovaniu

Najznámejším skleníkovým plynom je oxid uhličitý (CO2). V roku 2021 predstavoval takmer 80 % objemu všetkých emisií skleníkových plynov v EÚ.

Ostatné skleníkové plyny sú v atmosfére prítomné v menšom množstve, ale môžu mať väčší efekt na globálne otepľovanie. Napríklad metán predstavoval 12 % vplyvu emisií skleníkových plynov v EÚ v roku 2021.

Niektoré skleníkové plyny sa v atmosfére vyskytujú prirodzene, ale k ich hromadeniu prispieva ľudská činnosť. Iné sú umelo vytvorené človekom, napríklad fluórované plyny, ktoré sa používajú v priemysle. Ich potenciál globálneho otepľovania je často niekoľkotisíckrát silnejší ako CO2.


Zistite viac informácií o rôznych skleníkových plynoch, ich zdrojoch a potenciáli otepľovania.


Ktoré krajiny a sektory sú najväčšími producentami emisií v EÚ?


V rámci svetového rebríčka bola EÚ v roku 2019 štvrtým najväčším producentom emisií, za Čínou, USA a Indiou. Podiel EÚ na emisiách skleníkových plynov poklesol z 15,2 % v roku 1990 na 7,3 % v roku 2019.


Najviac emisií v EÚ podľa štatistík z roku 2019 produkovali Nemecko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Taliansko, Poľsko a Španielsko. Energetický sektor bol v roku 2019 zodpovedný za 77,01 % emisií skleníkových plynov. Za ním nasledovali poľnohospodárstvo (10,55 %), priemysel (9,10 %) a odpadové hospodárstov (3,32 %).


Viac údajov nájdete v našej infografike o emisiách skleníkových plynov podľa krajín a odvetví v EÚ.



Vývoj emisií skleníkových plynov v EÚ od roku 1990


EÚ si v roku 2008 stanovila cieľ znížiť emisie skleníkových plynov o 20 % v porovnaní s úrovňou v roku 1990. Sme na dobrej ceste k dosiahnutiu tohto cieľa: v roku 2019 poklesli emisie v EÚ o 24 % v porovnaní s úrovňami v roku 1990. V roku 2020 bola úroveň emisií nižšia o 31 % oproti úrovni v roku 1990, čiastočne vďaka pandémii Covid-19.


Sprísnenie cieľov prišlo v roku 2021, kedy si EÚ stanovila nový cieľ znížiť emisie skleníkových plynov aspoň o 55 % do roku 2030 (v porovnaní s úrovňami z roku 1990) a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Podľa najnovších prognóz členských krajín by čisté zníženie emisií do roku 2030 predstavovalo len približne 41 %.


Pozrite si našu infografiku o pokroku EÚ pri dosahovaní cieľov v oblasti zmeny klímy do roku 2020.



Vplyv klimatických zmien na Európu


Klimatické zmeny už ovplyvňujú Európu v rôznych formách v závislosti od regiónu. Môže napríklad viesť k strate biodiverzity, lesným požiarom, znižovaniu výnosov plodín a vyšším teplotám. Môže tiež ovplyvniť zdravie ľudí. Ľudia môžu napríklad zomierať v dôsledku horúčav.


Pozrite si našu
mapu, ktorá ukazuje, ako zmena klímy ovplyvňuje rôzne európske regióny.



Emisie z dopravy v EÚ: fakty a čísla


Doprava je jediným odvetvím, v ktorom sú emisie stále vyššie ako v roku 1990. Doprava je zodpovedná za takmer 30 % celkových emisií CO2 v EÚ, z čoho 72 % pochádza z cestnej dopravy.


Emisie CO2 z automobilov

Osobné automobily a dodávky produkujú približne 15 % emisií CO2 v EÚ a 60 % celkových emisií CO2 z cestnej dopravy. Keďže v Európe pripadá na jedno auto v priemere 1,7 osoby, iné druhy dopravy, napríklad autobusy, sú v súčasnosti ekologickejšou alternatívou. Moderné autá by však mohli patriť medzi najčistejšie spôsoby dopravy, ak by sa používali spoločne, a nie samostatne.


Viac údajov v našej infografike o emisiách CO2 z automobilov.

Emisie z lietadiel a lodí

Medzinárodná letecká a lodná doprava predstavujú každá menej ako 3,5 % celkových emisií skleníkových plynov v EÚ, ale sú najrýchlejšie rastúcim zdrojom emisií. Predpokladá sa, že emisie z lietadiel budú v roku 2050 až desaťkrát vyššie v porovnaní s rokom 1990, zatiaľ čo emisie z lodí by sa mohli zvýšiť až o 50 %.


Viac informácií o emisiách z lietadiel a lodí nájdete v našej infografike.



Časová os klimatických rokovaní OSN


Európska únia je kľúčovým aktérom rokovaní OSN o klimatických zmenách a podpísala Parížsku dohodu. Jej signatármi sú všetky krajiny EÚ, ktoré koordinujú svoje postoje a stanovujú spoločné ciele znižovania emisií na úrovni EÚ.

Pozrite si našu časovú os rokovaní o klimatických zmenách.



Viac informácií o zmene klímy v EÚ: