Ako sa EÚ snaží zredukovať plastový odpad  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Prečítajte si, akými spôsobmi sa EÚ snaží znížiť množstvo plastového odpadu. Plánuje napríklad zvýšiť mieru recyklácie alebo zakázať niektoré mikroplasty či plasty na jedno použitie.

Plasty sú lacné, odolné a dlho vydržia. Až príliš dlho. A používame ich príliš často. Zvykli sme si na komfort, ktorý prinášajú, no náš egoistický konzumný spôsob života má ďalekosiahle dopady na prírodu i naše vlastné zdravie.

Európska komisia preto vypracovala stratégiu pre plasty, ktorú v septembri 2018 odobril Európsky parlament.

Recyklácia plastov v EÚ

V EÚ sa ročne vyprodukuje okolo 26 miliónov ton plastov a len 30% z toho sa zbiera na recykláciu. Veľkú časť zozbieraného plastového odpadu vyváža EÚ na spracovanie do tretích krajín, niektoré však náš odpad už nechcú. Zvyšných 70% odpadu putuje na smetiská, do spaľovní, alebo, čo je najhoršie, končí v lesoch, na plážach, v riekach a moriach.

Jedným z cieľov spomínanej stratégie je, aby boli do roku 2030 všetky plastové obaly buď recyklované alebo opätovne využívané. Poslanci tu žiadajú minimálny pomer recyklovaných plastov v niektorých plastových výrobkoch a štandardy kvality pre recyklované plasty.

Prečítajte si viac o recyklácii plastov v EÚ.

Mikroplasty

Mikroplasty sú drobné plastové častice s priemerom menej ako 5 milimetrov. Nachádza sa ich čoraz viac a to nielen v oceánoch, ale aj v našom jedle a nápojoch.

Poslanci chcú do roku 2020 zakázať mikroplasty, ktoré sú úmyselne pridávané do čistiacich alebo kozmetických výrobkov, ako sú napríklad pílingové prípravky. Okrem toho navrhujú prísnejšie normy pre výrobky, z ktorých sa mikroplasty najčastejšie uvoľňujú, ako sú napríklad syntetické textílie, pneumatiky, farby a cigaretové filtre.

Prečítajte si viac o tom, kde sa berú a čo spôsobujú mikroplasty.

Plasty na jedno použitie

Európski zákonodarcovia okrem sa toho v decembri 2018 dohodli na to, že niektoré plastové výrobky na jedno použitie by mali byť zakázané. Ide najmä o také predmety, pre ktoré existujú aj alternatívy z iných materiálov, ako napríklad jednorazové príbory, taniere alebo paličky na balóny. Od výrobcov obalov sa očakáva, že pomôžu pokryť náklady na spracovanie tohto odpadu.

Viac o tomto zákaze: Plasty v oceánoch - fakty a čísla

V roku 2015 prijal parlament legislatívu na zákaz ľahkých plastových tašiek.