Kvalitnejšia pitná voda v EÚ pre všetkých (infografika)

Európsky parlament prijal návrh na zlepšenie kvality pitnej vody z vodovodu. Tvorcovia novej legislatívy dúfajú, že ľudia tak budú kupovať menej plastových fliaš.

Bezpečná a čistá pitná voda pre všetkých

Drvivá väčšina obyvateľov EÚ má dobrý prístup ku kvalitnej pitnej vode, no EÚ ešte viac zlepšuje svoje štandardy. Tie v EÚ upravuje smernica o pitnej vode. Obsahuje minimálne požiadavky na kvalitu vody určenej pre ľudskú spotrebu (pitie, varenie a ostatné) a pravidlá proti kontaminácii. Táto smernica sa teraz dočkala reformy, ktorej cieľom je posilniť dôveru občanov a nabádať ich k tomu, aby balenú vodu nahradili vodou z kohútika. Európsky parlament ju prijal 12. decembra.

Po finančnej stránke je to veľký rozdiel: za cenu fľaše minerálnej vody by ste dostali takmer 700 litrov vody z vodovodu.
Christophe Hansen (EPP, Luxembursko)
Spravodajca k reforme smernice o pitnej vode
Zdroj "Po finančnej stránke je to veľký rozdiel: za cenu fľaše minerálnej vody by ste dostali takmer 700 litrov vody z vodovodu." otvorí sa v novom okne
graf
Primerný Slovák spotrebuje denne 83 litrov vody z vodovodu, európsky priemer je 120 litrov.

Čistejšia pitná voda pre všetkých

Nová legislatíva stanovuje vyššie štandardy kvality sprísnením limitov pre znečisťujúce látky, ako je napríklad olovo a škodlivé baktérie. Takisto zavádza nové minimálne hygienické požiadavky na materiály, ktoré prichádzajú do kontaktu s pitnou vodou, ako sú napríklad potrubia s cieľom predchádzať kontaminácii. Novinkou bude aj zavedenie mechanizmu na sledovanie zvyškov liečiv, mikroplastov a látok narúšajúcich hormonálny systém, ktorý by sa mal opierať o najnovšie vedecké poznatky.


Členské štáty budú povinné zabezpečiť prístup k čistej pitnej vode pre všetkých občanov a zvlášť pre tých, ktorí k nej dnes majú len limitovaný alebo žiaden prístup. Tam, kde to bude možné, by mali na verejných priestranstvách zriadiť vodovodné kohútiky, fontánky s pitnou vodou alebo podobné riešenia. Okrem toho sa môžu rozhodnúť prijať opatrenia na to, aby sa v reštauráciách ponúkala vodovodná voda buď zadarmo alebo nízky poplatok.


Spotrebitelia by mali mať ľahký prístup k informáciám o svojej spotrebe, kvalite a cenách vodovodnej vody, napríklad na svojich faktúrach alebo prostredníctvom aplikácií pre smartphony.

Voda z vodovodu je lepšia pre životné prostredie


Keby mali ľudia prístup ku kvalitnejšej pitnej vode, spotreba balenej vody by sa mohla znížiť o 17 %. Vyplýva to z odhadov Európskej komisie. Ľudia by tak nielen ušetrili peniaze, ale znížil by sa aj dopad na životné prostredie - emisie CO2 a plastový odpad.

infografika
Voda z vodovodu je nielen lacnejšia, ale i ekologickejšia.

Čisté vodné plochy do roku 2027

Požiadavky na kvalitu riek, jazier a podzemných vôd v EÚ sú stanovené v rámcovej smernici o vode, no polovica zo 110 000 vodných útvarov stále nie je v dobrom stave.

V samostatnom uznesení Parlament vyzval krajiny EÚ, aby najneskôr do roku 2027 plne implementovali ustanovenia tejto smernice, aby všetky podzemné a povrchové vody dosiahli aspoň „dobrý stav“.

Poslanci požadujú primerané financovanie a uplatňovanie zásady znečisťovateľ platí. Chcú, aby sa ciele smernice lepšie integrovali do poľnohospodárstva, dopravy a energetiky. Používanie hnojív a pesticídov musí podľa nich klesať.

Európania a voda


To, že kvalita pitnej vody je pre Európanov veľmi dôležitá, ukazuje aj úspech občianskej iniciatívy Right2Water, pod ktorú sa podpísalo viac ako 1,8 milióna občanov a ktorá si vyžiadala túto reformu. Počas verejnej konzultácie, ktorá predchádzala legislatívnemu návrhu, sa ukázalo, že ľudia si nie sú istí kvalitou pitnej vody v iných krajinách EÚ, aj keď táto voda spĺňa požiadavky na kvalitu. Signatári tu okrem iného žiadali aj to, aby bola populácia o kvalite vody pravidelne informovaná.

Infografika
4 z 5 Európanov sú spokojní s vodou vo svojom bydlisku

Čo bude nasledovať

Nová smernica o pitnej vode nadobudne platnosť 12 dní po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať dva roky na zapracovanie smernice do svojho právneho poriadku.

Viac: Prečítajte s prehľad, čo robí EU pre zdravie občanov.