Mikroplasty: Odkiaľ sa berú, čo spôsobujú a ako sa ich zbaviť  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

V poslednej dobe sa čím ďalej tým viac hovorí o mikroplastoch a o tom, ako nám škodia. Pripravili sme prehľad základných informácií o mikroplastoch a ako sa EÚ snaží ich množstvo znížiť.

Čo sú to mikroplasty a odkiaľ sa berú?

Ako mikroplasty sa označujú veľmi malé kúsky plastov, ktoré sú menšie ako päť milimetrov. Podľa ich pôvodu sa ďalej rozdeľujú do dvoch skupín - primárne a sekundárne.

Primárne mikroplasty

Do prírody sa dostali už ako malé čiastočky. Predpokladá sa, že tvoria 15 až 31 percent všetkých mikroplastov v oceánoch.

Sekundárne mikroplasty

Vznikajú rozpadom väčších kusov, ako sú napríklad platové tašky, fľaše alebo rybárske siete. Tvoria väčšinu mikroplastov v oceánoch, ich podiel sa odhaduje na 69 až 81 percent.

Hlavné zdroje mikroplastov 
  • Pranie syntetického oblečenia– 35 percent primárnych mikroplastov  
  • Opotrebovávanie pneumatík – 28 percent primárnych mikroplastov 
  • Zámerné používanie mikroplastov v kozmetike (napríklad mikroperly v krémoch alebo abrazívne častice v peelingových prípravkoch) – 2 percentá 

V oceánoch aj v pive


V oceánoch je mikroplastov čoraz viac a viac. Podľa údajov OSN z roku 2017 v moriach pláva až 51 biliónov mikroplastových častíc, čo je 500krát viac ako je v našej galaxii hviezd.


Drobné plastové častice si morské živočíchy často mýlia s potravovou a prehĺtajú ich. V niektorých prípadoch sa to pre ne stáva osudným. A keďže morská fauna môže mikroplasty vstrebať a do svojich tiel, nakoniec sa dostávajú aj na naše taniere.


Mikroplasty už boli nájdené v jedle i nápojoch vrátane piva, medu alebo vody z vodovodu. Nie je potom prekvapením, že sa objavujú aj v ľudskej stolici.


Čo mikroplasty spôsobujú


Konkrétne dopady mikroplastov na ľudské zdravie zatiaľ nie sú presne známe. Možno však usudzovať, že sú škodlivé, pretože obsahujú rozličné stabilizátory, spomaľovače horenia a iné chemické látky.


Aké riešenie pripravuje EÚ?

V septembri poslanci schválili stratégiu na zvýšenie recyklácie plastového odpadu v EÚ. Pozrite si našu iinfografiku o recyklácii plastového odpadu v Európe.

Okrem toho vyzvali Európsku komisiu, aby pripravila celoúnijný zákaz niektorých mikroplastov, ktoré sa úmyselne pridávajú do kozmetiky a čistiacich prostriedkov. Parlament taktiež navrhol prijať opatrenia na minimalizovanie množstva mikroplastov z textílií, pneumatík, farbív a cigaretových ohorkov.


V októbri parlament odhlasoval zákaz jednorazových plastov, ktoré najčastejšie končia v moriach a pre ktoré existujú alternatívy z iných materiálov. Poslanci pridali na tento zoznam aj oxo-rozložiteľné plasty, ktoré sa vďaka špeciálnych prísadám ľahšie rozdrobujú na malú kúsky a prispievajú tak k znečisteniu mikroplastami.


V roku 2015 parlament hlasoval aj za obmedzenie tenkých plastových tašiek v EÚ.