Poslanci sú za to, aby sa v poľnohospodárstve využívala vyčistená odpadová voda

Voda je čoraz vzácnejšia a to i v Európe. Poslanci európskeho parlamentu preto podporili návrh, aby sa poľnohospodárstve využívalo viac vyčistenej odpadovej vody.

Nedostatok vody v posledných rokoch trápi čoraz viac regiónov v Európe. Ohrozená je najmä oblasť Stredomoria, no následky sucha pociťujeme už aj na Slovensku. Voda je sa stáva vzácnejšou kvôli viacerým faktorom, ako je napríklad rast populácie, urbanizácia i cestovný ruch. Okrem toho sa očakáva, že situácia sa zhorší v dôsledku klimatických zmien. Existujú odhady, že v roku 2030 by mohla nedostatkom vody trpieť až polovica európskych povodí.

Obehové hospodárenie s vodou


Jednou z ciest, ako tento nepriaznivý trend spomaliť alebo zastaviť, je začať vodou šetriť a opätovne ju využívať. Európsky parlament odobril v stredu 13. mája nové pravidlá o využívaní odpadovej vody na zavlažovanie polí.


Až polovica všetkej použitej vody v EÚ sa spotrebuje na zavlažovanie poľnohospodárskych plôch. Nové pravidlá sa teda zameriavajú na využitie upravenej odpadovej vody. Efektívnejšie využitie vody v poľnohospodárstve by mohlo znížiť priamy odber vody z pozemných a podzemných zdrojov o 5 percent.


Súčasná legislatíva počíta i s novými minimálnymi štandardami kvality odpadovej vody, aby neboli ohrozené samotné plodiny. To by samozrejme prinieslo vyššie nároky na čistiarne odpadových vôd, ktorých dodržiavanie by kontrolovali orgány členských štátov.


Jednotné pravidlá na európskej úrovni by mali zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetkých poľnohospodárov, čo je zásadné, ak chceme v EÚ zachovať voľný obchod s poľnohospodárskymi výrobkami.