Ženy v Európskom parlamente včera a dnes (infografika)

Ženy by mali zohrávať významnú úlohu v politike, ale ako sa im darí v Európskom parlamente? Zistite to v našej infografike.

Ilustrácia zobrazujúca ženy, ktoré vystupujú a prednášajú verejné prejavy
Ženy v Európskom parlamente

Hoci sa Európsky parlament zasadzuje za rodovú rovnosť, v politike a verejnom živote na miestnej, vnútroštátnej a európskej úrovni je stále menej žien ako mužov, ako ukazujú najnovšie údaje.

Počet poslankýň Európskeho parlamentu za posledné desaťročia značne narástol. V období od roku 1952 do prvých priamych eurovolieb v roku 1979 pôsobilo v parlamente len 31 poslankýň. Po prvých priamych voľbách v roku 1979 sa počet žien zvýšil na 15,9 % a narastal po každých nových voľbách, ktoré sa konajú raz za päť rokov. Vo februári 2024 bolo v Európskom parlamente 39,3 % polankýň

V nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia na Slovenskuk 8. júna, budú môcť voliči rozhodnúť o tom, koľko žien bude v nasledujúcich piatich rokoch zvolených do Európskeho parlamentu.


Zaregistrujte sa na odber pripomienok k voľbám, aby ste tento dôležitý dátum nezmeškali.

Infografika zobrazujúca nárast počtu žien zvolených do Európskeho parlamentu v rokoch 1979 až 2024.
Podiel žien zvolených do Európskeho parlamentu

Aj keď v Európskom parlamente nie je situácia ideálna, zastúpenie žien je vyššie ako svetový a tiež európsky priemer v národných parlamentoch.

Od januára 2022 bola do čela Európskeho parlamentu zvolená Roberta Metsola, maltská poslankyňa Európskeho parlamentu. V súčasnom deviatom volebnom období je zo 14 podpredsedov šesť žien, čo je viac ako v predchádzajúcom volebnom období, keď ich bolo päť.

Slovensko má dnes zo 14 europoslancov len štyri ženy - Moniku Beňovú, Katarínu Roth Neveďalovú, Luciu Ďuriš Nicholsonovú a Miriam Lexmann.

Infografika zobrazujúca aktuálny počet žien na najvyšších pozíciách v Európskom parlamente.
Ženy na kľúčových pozíciách v Európskom parlamente

Ženy na top pozíciách v EÚ

V roku 2019 po prvýkrát v histórii EÚ zastávali predsednícke pozície v dvoch inštitúciách ženy. Ursula von der Leyen sa stala predsedníčkou Európskej komisie, tiež 12 žien je komisárkami a 14 mužov komisármi.

V rovnakom roku sa Christine Lagarde stala predsedníčkou Európskej centrálnej banky, podporená Európskym parlamentom, ktorý požadoval viač žien vo vysokých pozíciách v oblasti ekonomických a menových záležitostí. 

Oblasť ekonomického rozhodovania je aj naďalej oblasťou, kde je naďalej nízky pomer žien.

Viac o ženských právach a rovnosti medzi mužmi a ženami



Súvisiace informácie