Parlament chce ráznejšie zakročiť proti čiernemu biznisu so šteniatkami  

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   
 

Zdieľať túto stránku: 

Aj v Európe je stále plno množiteľov, ktoré svoje zvieratá držia v otrasných podmienkach a nechávajú vysilené matky rodiť tak často, ako sa len dá. Parlament s tým chce skoncovať.

V Európe sa nelegálne predáva mnoho zvierat. Tento biznis generuje vysoké zisky s nízkym rizikom. Existujú aj prípady, keď si týmto spôsobmi „privyrábajú" aj kriminálne organizácie.

Európsky parlament prijal 12. februára uznesenie, kde žiada viaceré kroky proti čiernemu obchodu s domácimi zvieratami. Radi by napríklad zaviedli prísnejšie sankcie a povinnú registráciu zvierat. Jedným z jeho spoluautorov je aj slovenský poslanec Martin Hojsík (Renew).

Európanom na zvieratách záleží

Najviac majú ľudia doma psy a mačky a mnohí ich považujú za členov rodiny. Väčšine ľudí záleží na tom, v akých podmienkach zvieratá žijú - až 74% Európanov súhlasí s tvrdením, že domáce zvieratá si zaslúžia lepšiu ochranu. Vyplýva to z výsledkov eurobarometra o postojoch ľudí k zvieratám z roku 2015.

Nelegálny obchod zo zvieratami je často spojený z otrasnými podmienkami. Šteniatka alebo mačiatka sú častokrát oddelené od matky príliš skoro a množitelia ich posielajú na dlhé cesty, často bez jedla a vody.

Podmienky pre zvieratá nie sú jediným problémom. Ilegálne množené zvieratá často nie sú zaočkované a môžu prenášať parazity a infekčné choroby na ľudí alebo hospodárske zvieratá. Čierny obchod narúša vnútorný trh a ľudia, ktorí kupujú zvieratá za nízku cenu, veľakrát nevedia, aké riziká sú s tým spojené.

Lepšie podmienky pre zvieratá a ochrana ich nových majiteľov

V roku 2016 parlament prijal uznesenie, kde žiadal zavedenie kompatibilného systému na registráciu domácich zvierat. Teraz poslanci apelujú a komisiu, aby navrhla celoeurópsky systém na identifikáciu a registráciu psov a mačiek, prísnejšie kontroly a sankcie pre tých, ktorí zvieratám vybavujú falošné pasy. Taktiež chcú jasnú definíciu šteňacím a mačacích fariem. Rozdiely v cenách zvierat totiž vychádzajú z toho, ako to na týchto farmách vyzerá. Ak kupujete zvieratko za dobrú cenu, je dosť možné, že sa nenarodilo v dobrých podmienkach.

Poslanci chcú jasné pravidlá pre množiteľov a národné registre autorizovaných chovateľov a predajcov. Taktiež chcú stimuly na to, aby si ľudia zvieratá radšej adoptovali.