Ako sa chrániť voči online podvodom

Kybernetické zložiny predstavujú zväčšujúci sa problém v čoraz viac prepojenom svete. V našom článku nájdette niekoľko tipov, ako sa proti nim chrániť.

notes so zapísanými  heslami položený na klávesnici
Heslá je dobré zmeniť na zložitejšie ©Vitalii Vodolazskyi/AdobeStock

Digitálna transformácia hospodárstva a spoločnosti vytvára príležitosti a výzvy a kybernetická bezpečnosť sa stáva čoraz dôležitejšou na spoločenskej a tiež osobnej úrovni.

Kyberzločinci využívajú phishing, inštaláciu malvéru a iné škodlivé praktiky na krádež údajov a prístup k zariadeniam, čo im umožňuje robiť čokoľvek od prístupu k bankovým účtom až po krádež databáz organizácií a horšie veci.

Prečítajte si viac o hlavných hrozbách kybernetickej bezpečnosti.

Ako sa môžete chrániť online?

EÚ pracuje na zlepšení kybernetickej bezpečnosti, medzičasom však máme pre vás niekoľko tipov, ako sa chrániť pri surfovaní na internete alebo pri práci z domu.


  • Dávajte si pozor na nevyžiadané maily, SMSky a telefonáty, najmä ak do vás chcú heslá alebo iné citlivé informácie apelujúc na mimoriadnosť situácie. Hackeri vedia, že častokrát je ľahšie zmanipulovať ľudskú myseľ, ako sa dostať do počítačového systému. Pamätajte na to, že banky ani iné spoločnosti od vás nikdy nebudú žiadať vaše heslo.

  • Zabezpečte svoju domácu sieť - zmeňte si heslo na Wi-Fi, nastavte limit na počet zariadení, ktoré sa môžu naň pripojiť a povoľte len vaše počítače, tablety a telefóny.

  • Používajte komplikované heslá - najlepšie sú dlhé a komplexné heslá, ktoré obsahujú písmená, číslice a špeciálne znaky.

  • Chráňte svoje zariadenia - pravidelne aktualizujte všetky vaše systémy a aplikácie a nainštalujte si antivírus.

  • Rodina a návštevy - vaše deti alebo iní členovia rodiny môžu nechcene vymazať informácie, zmeniť nastavenia alebo dokonca zavíriť váš počítač. Nedovoľte im používať zariadenia, na ktorých pracujete.


Kybernetická bezpečnosť v Európe

Inštitúcie a orgány EÚ, ako napríklad Európska komisia, Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť, CERT-EU a Europol monitorujú škodlivé činnosti, zvyšujú informovanosť a chránia občanov a podniky a budú tak robiť aj naďalej.

Európsky parlament už dlho podporuje opatrenia EÚ na zaistenie internetovej bezpečnosti, keďže spoľahlivosť a bezpečnosť sieťových a informačných systémov a služieb zohrávajú v spoločnosti zásadnú úlohu. Vyjednávači Parlamentu a Rady nedávno dosiahli dohodu o komplexných pravidlách na posilnenie odolnosti celej EÚ voči nepriateľským kybernetickým operáciám.

Prečítajte si viac o tom, prečo je kyberneická bezpečnosť pre EÚ taká dôležitá.

Zistite viac o tom, ako EÚ foromuje digitálny svet

Ďalšie informácie (anglicky)