Pomoc pre sociálne odkázaných počas pandémie COVID-19

Ľudia bez príjmu alebo bez domova budú aj naďalej dostávať potrebnú pomoc. Umožnia to nové zmeny Fondu európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby.

Ľudia, ktorí už pred koronakrízou žili v chudobe a boli sociálne vylúčení, sú a tom dnes ešte oveľa horšie. Nejde pritom len o bezdomovcov, ale problémy majú aj rodičia samoživitelia, ktorí tak zostávajú odkázaní na pomoc ostatných. Európsky parlament odhlasoval 17. apríla zmeny čerpania z Fondu európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby. Spravodajkyňou návrhu bola slovenská poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (ECR).

Jednotlivé vlády si vďaka tejto zmene upravia systém pomoci pre najchudobnejších. V prvom rade tak, aby ich chránili pred nákazou koronavírusom. Jedlo a veci každodennej potreby môžu zabezpečiť prostredníctvom elektronických poukážok alebo poukážok v akejkoľvek inej forme. Súčasťou tejto základnej pomoci by mal byť v momentálnej situácii aj ochranný materiál a hygienické potreby.

Starostlivosť o tých najchudobnejších

Fond európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby (FEAD)

  • Od roku 2014 sa z neho poskytuje pomoc najchudobnejším obyvateľom Európy: ľuďom, ktorí nemajú čo jesť, chudobným deťom, ľuďom bez domova.
  • Zabezpečuje pre nich jedlo, oblečenie a hygienické potreby ale aj psychologickú pomoc a podporuje ich sociálne začleňovanie.
  • Pomoc z neho sprostredkovávajú partnerské organizácie, ktoré ju prispôsobujú miestnym podmienkam. V Chorvátsku napríklad 11 tisíc ľudí dostalo základné potraviny a v Slovinsku sa z neho financovali programy pre deti z najchudobnejších rodín.
  • Na roky 2014-2020 EÚ do fondu vložila viac ako 3,8 miliardy eur. Minimálne 15% nákladov na zvolený program financujú samotné členské štáty.

Na základe zmien, ktoré schválil Európsky parlament, budú môcť členské štáty období rokov 2020-2021 požiadať o stopercentné financovanie z rozpočtu EÚ.


Prečítajte si aj náš prehľad 10 vecí, ktoré robí EÚ proti koronavírusu.