Nedostatok liekov v EÚ: Príčiny a riešenia

Prečo sa niektoré lieky môžu stať nedostatkovým tovarom? Čo nám ukázal koronavírus a ako chce Parlament predchádzať nedostatku liekov v budúcnosti? Odpovede v našom článku.

Boj proti nedostatku liekov v EÚ

Nedostatok liekov a zdravotníckeho vybavenia vystavuje riziku pacientov aj naše systémy zdravotnej starostlivosti. Ide o prehlbujúci sa problém, na ktorý zreteľne poukázala pandémia COVID-19.


Európska aliancia fakultných nemocníc (European University Hospital Alliance) v apríli 2020 varovala, že hrozí vyčerpanie niektorých zásob liekov. Dôvodom je rastúci dopyt od jednotiek intenzívnej starostlivosti po niektorých anestetikách, antibiotikách, látkach na uvoľnenie svalov a liekoch, ktoré sa používali ako náhrada pri liečbe koronavírusu. Situáciu podľa aliancie ešte viac zhoršilo zníženie produkcie v Európe, logistické problémy, zákaz vývozu a hromadenie zásob v dôsledku zdravotnej krízy.

Dopady tohto rozširujúceho sa problému, o ktorom sa však väčšinou príliš nehovorí, pociťujú milióny Európanov trpiacich rôznymi ochoreniami. "Dvakrát sme o syna takmer prišli, pretože jeden z piatich liekov proti epilepsii bol viac ako rok nedostupný. Je zázrak, že to Jessy zvládol. Ku koncu mal nekonečné kŕče trvajúci celé hodiny," vysvetľuje svoje skúsenosti francúzsky pár v našom videu.


V reakcii na tento problém prijal Európsky parlament 17. septembra uznesenie, kde žiada zabezpečiť sebestačnosť EÚ v oblasti liekov a zdravotníckeho vybavenia. Poslanci chcú, aby boli zabezpečené dodávky liekov, obnovená miestna výroba liekov a aby EÚ lepšie koordinovala národné stratégie v oblasti zdravia.


V rokoch 2000 až 2018 sa nedostatok liekov v Európe zvýšil dvadsaťnásobne a stúpa dopyt po široko používaných základných produktoch.

Viac ako polovica

nedostupných liekov sú lieky na liečbu rakoviny, ako sú chemoterapeutiká, ďalej vakcíny a tiež lieky na ochorenia ovplyvňujúce nervový systém, ako je Parkinsonova choroba alebo epilepsia.

Čo spôsobuje nedostatok liekov?


Dôvody sú zložité, od výrobných problémov, kvót pre priemysel, legálneho paralelného obchodu a neočakávaných výkyvov v dopyte po epidémiách alebo prírodných katastrofách až po nastavenie cien, o ktorých sa rozhoduje na vnútroštátnej úrovni.


Pokiaľ ide o výrobu účinných farmaceutických látok, chemických surovín a liekov, Európa je stále viac závislá na tretích krajinách, najmä Indii a Číne.

Aké riešenia navrhuje Parlament?


Poslanci vo svojom uznesení vítajú nový program EÚ v oblasti zdravia "EU4Health", ktorý má sprístupniť lieky a zdravotnícke vybavenie a žiadajú podporu farmaceutickej výroby v Európe a stanovenie minimálnych štandardov kvality pre zdravotnú starostlivosť.

Okrem toho požadujú nasledovné:


  • Finančné stimuly pre výrobcov aktívnych farmaceutických látok, aby sa usadili v Európe a monitorovanie priamych zahraničných investícií do závodov na výrobu liečiv.
  • Vytvorenie pohotovostných rezerv EÚ pre liečivá strategického významu, ktoré by fungovali ako "núdzová európska lekáreň" na zníženie rizika nedostatku.
  • Výmenu nejlepších postupov v riadení zásob.
  • Spoločné verejné obstarávanie liekov na úrovni EÚ.
  • Uľahčenie pohybu liekov medzi členskými štátmi EÚ.

Komisia v apríli vydala usmernenia pre riešenie nedostatkov spôsobených epidémiou koronavírusu. Vyzvala členské štáty, aby zrušili zákaz vývozu, prestali hromadiť zásoby, zvýšili a reorganizovali produkciu, zabezpečili optimálne využitie v nemocniciach prerozdelením zásob, zvážili alternatívne lieky a optimalizovali predaj v lekárňach.

Farmaceutická stratégia EÚ


Komisia momentálne pripravuje farmaceutickú stratégiu pre EÚ pre rok 2022. V novembri 2021 predstavil Parlament sériu odporúčaní. Poslanci v nich vyzývajú národné autority, aby lepšie skrátili čas potrebný na schvaľovanie nových liekov a spolupracovali s Európskou liekovou agentúrou s cieľom dosiahnuť rýchlejšiu a lepšiu dostupnosť liekov v EÚ.

Poslanci tiež žiadajú Komisiu, aby sa zaoberala príčinami nedostatku liekov a navrhla udržateľné riešenie vrátane včasného vstupu generických liekov na trh EÚ. Parlament upozornil na potrebu posilniť výrobu liekov v EÚ a odolnosť dodávok a tiež na potrebu zvýšenia transparentnosti v oblasti cenotvorby a verejných zdrojov vynakladaných na výskum a vývoj liečiv.