Sacharovova cena 2020: finalisti 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Do finále Sacharovovej ceny za slobodu myslenia sa tento rok dostali predstavitelia bieloruskej demokratickej opozície, ochrancovia prírody z Hondurasu a arcibiskup z irackého Mosulu.

Zľava doprava: bieloruská demokratická opozícia, Berta Cáceres (Honduras), Monsignor Nadžíb Míchaíl (Irak)  

Do finále Sacharovovej ceny za slobodu myslenia za rok 2020 postúpili:


  • Demokratická opozícia v Bielorusku zastúpená Koordinačnou radou, iniciatívou statočných žien a osobnosťami politickej a občianskej spoločnosti
  • Aktivisti z Guapinolu a Berta Cáceres, Honduras
  • Monsignore Nadžíb Míchaíl, mosulský arcibiskup, Irak

O troch finalistoch rozhodli 12. októbra členovia zahraničného a rozvojového výboru EP vo svojom spoločnom hlasovaní.


Demokratickú opozíciu v Bielorusku zastupujú: Koordinačná rada, ktorá vznikla na základe iniciatívy viacerých žien, ako sú Sviatlana Cichanovská, nositeľka Nobelovej ceny za literatúru Svetlana Alexijevič, hudobníčka a politická aktivistka Maria Kalesnikava, aktivistky Volha Kavalkova a Veranika Capkala a ďalších predstaviteľov politického života a občianskej spoločnosti, ako sú Siarhei Cichanovsky, videobloger a politický väzeň, Ales Bialiacki, zakladateľ bieloruskej organizácie pre ľudské práva „Viasna“, Siarhei Dyleuski, Sciapan Pucila, zakladateľ telegramového kanálu NEXTA a Mikola Statkevič politický väzeň a prezidentský kandidát vo voľbách v roku 2010.


Európsky parlament prijal v septembri 2020 uznesenie, kde odsúdil násilné potlačenie pokojných protestov zo strany bieloruských orgánov.


Ochrancovia životného prostredia z Guapinolu Porfirio Sorto Cedillo, José Avelino Cedillo, Orbin Naún Hernández, Kevin Alejandro Romero, Arnold Javier Aleman, Ever Alexander Cedillo, Daniel Marquez a Jeremías Martínez Díaz sú členmi mestského výboru na ochranu spoločného a verejného majetku v meste Tocoa. Už rok sú držaní vo vyšetrovacej väzbe kvôli svojej účasti na pokojných protestoch proti ťažobnej spoločnosti, ktorej činnosť viedla k znečisteniu riek Guapinol a San Pedro, hoci obžaloba nepredložila žiadne dôkazy na odôvodnenie tohto zadržania.


Spoluzakladateľka organizácie COPINH (Rada domorodých obyvateľov Hondurasu) Berta Cáceres bola odvážna ekologička a významná aktivistka domorodej komunity Lenka. Viac ako dvadsať rokov bojovala proti zaberaniu pôdy, nelegálnej ťažbe dreva a ďalším veľkým projektom, ako je napríklad vodná elektráreň Agua Zarca. V roku 2016 bola zavraždená vo svojom vlastnom dome.


Monsignor Nadžíb Míchaíl pomohol sýrskym a chaldejským kresťanom dostať sa z Mosulu do irackého Kurdistanu, keď v auguste 2014 mesto dobyl Islamský štát. Okrem ľudí zachránil aj obrovský počet historických dokumentov napísaných v aramejčine, sýrčine, arabčine a arménskom jazyku. Naďalej pracuje na zachovaní tohto kultúrneho dedičstva. Manuskripty datujúce z obdobia od trinásteho do devätnásteho storočia boli digitalizované a vystavené vo Francúzsku a Taliansku.


Čo bude nasledovať

Spomedzi troch navrhnutých finalistov vyberie víťaza 22. októbra politické vedenie Parlamentu - Konferencia predsedov zložená z predsedu EP a predsedov politických skupín. Cena bude slávnostne odovzdaná počas plenárneho zasadnutia 16. decembra 2020.


Ocenenie pre obhajcov ľudských práv


Sacharovova cena za slobodu myslenia je pomenovaná po sovietskom fyzikovi a politickom disidentovi Andrejovi Sacharovovi. Európsky parlament ju od roku 1988 každoročne udeľuje jednotlivcom alebo organizáciám, ktorí bránia ľudské práva a základné slobody. V roku 2019 ju získal ujgurský ekonóm Ilham Tohti, ktorý je väzený v Číne v rámci represií voči komunite Ujgurov.