Novinárska cena Daphne Caruanovej Galiziovej: web na podávanie prihlášok je otvorený 

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   
 

Zdieľať túto stránku: 

Európsky parlament spustil web na podávanie prihlášok na novinársku cenu pomenovanú po maltskej investigatívnej novinárke Daphne Caruanovej Galiziovej, ktorá bola zavraždená v roku 2017.

Maltská investigatívna novinárka Daphne Caruana Galizia bola zabitá 16. októbra 2017 pri výbuchu bomby v aute.  

Zámerom novinárskej ceny Daphne Caruany Galizie je odmeniť vynikajúcich novinárov, ktorí vo svojich textoch odrážajú hodnoty EÚ. Európsky parlament ju oficiálne vyhlási 16. októbra, v deň výročia jej smrti. Parlament spustil web na podávanie prihlášok 22. júna. Prihláška na tento rok sa môžu podávať do 31. augusta na webe https://daphnejournalismprize.eu/.


"Cena Daphne Caruany Galizie má vyzdvihnúť zásadnú úlohu, ktorú novinári zohrávajú v demokracii. Takisto má pripomenúť dôležitosť slobody tlače. Táto cena má pomôcť novinárom v ich dôležitej a často nebezpečnej práci a zároveň ukázať, že Európsky parlament investigatívnu žurnalistiku plne podporuje," vysvetľuje túto novú cenu podpredsedníčka Parlamentu Heidi Hautala.

Odmena pre najlepších: 20 000 eur


Cena, ktorej súčasťou bude aj finančná odmena vo výške 20 000 eur, bude udeľovaná raz za rok od októbra 2021 novinárom alebo tímom novinárov bez ohľadu na štátnu príslušnosť, ktorých príspevok bol zverejnený alebo odvysielaný v médiu so sídlom v EÚ.  Kandidátov a laureátov vyberie nezávislá porota.

Slávnostné udeľovanie ceny sa bude konať v Európskom parlamente v polovici októbra.

Európsky parlament kladie na slobodu tlač veľký dôraz. V uznesení prijatom v máji 2018 poslanci žiadajú členské krajiny, aby zabezpečili dostatočné verejné financovanie a podporovali pluralitu a nezávislosť médií. Význam slobody médií znovu zdôraznili aj v súvislosti s pandémiou covid-19.


Kto bola Daphne Caruana Galizia?


Maltská novinárka, blogerka a protikorupčná aktivistka bola po prenasledovaní a vyhrážaní zavraždená pri výbuchu bomby v aute. Do veľkej miery sa zaoberala problematikou korupcie, otázkou prania špinavých peňazí, organizovaným zločinom, predávaním občianstva a informovala aj o prepojení maltskej vlády s kauzou Panama Papers. Práve jej práca sa jej 16. októbra 2017 stala osudnou.


Medzinárodná kritika orgánov vyšetrujúcich jej vraždu, nakoniec viedla k demisia premiéra Josepha Muscata. Kritikou nešetrili ani európski poslanci. Po mnohých zlyhaniach v rámci vyšetrovacieho procesu vyzvali v decembri 2019 Európsku komisiu, aby prijala náležité kroky.


Platforma Rady Európy na podporu ochrany žurnalistiky a bezpečnosti novinárov zverejnenila 28. apríla 2021 správu, v ktorej uvádza, že v roku 2020 došlo k 201 prípadom závažného porušenia slobody médií. Toto číslo predstavuje nárast o 40 % od roku 2019 a ide o najvyšší údaj zaznamenaný od založenia platformy v roku 2014. Rekordný počet záznamov sa týkal fyzického napadnutia (52 prípadov) a obťažovania alebo zastrašovania (70 prípadov).


Pozrite si záznam Facebook live o spustení tejto ceny.