Formovanie európskej legislatívy v oblasti umelej inteligencie

Prečítajte si, ako si Európsky parlament predstavuje budúcu európsku legislatívu v oblasti umelej inteligencie, ktorá by podporovala inovácie a zároveň chránila bezpečnosť aj ľudské práva.

Infografika o investíciách do umelej inteligencie
Do rozvoja umelej inteligencie najviac investujú Američania

Umelá inteligencia sa výrazne podieľa na digitalizácii našej spoločnosti. Už dnes si len veľmi ťažko vieme prestaviť svoj život bez produktov a služieb, ktoré využívajú umelú inteligenciu. A mnohé veľké zmeny nás ešte len čakajú, či už je to na pracovisku, pri podnikaní, vo financiách, zdravotníctve, bezpečnosti, poľnohospodárstve alebo iných oblastiach. Umelá inteligencia je kľúčová aj pre európsky ekologický dohovor a hospodársku obnovu po koronakríze.

EÚ v súčasnosti pripravuje prvé komplexné pravidlá na svete na riadenie príležitostí a hrozieb spojených s umelou inteligenciou. Cieľom je vytvoriť z EÚ globálne centrum pre AI, ktorej možno dôverovať.

Zistite viac o tom, ako EÚ pomáha formovať digitálnu transformáciu v Európe.

Infografika o patentoch v oblasti umelej inteligencie a jej dopadoch na pracovné miesta
Umelá inteligencia môže pomôcť vytvárať nové pracovné miesta

Zákon o AI: prvý regulačný rámec EÚ pre umelú inteligenciu


Európsky parlament prijal 14. júna 2023 svoju rokovaciu pozíciu k zákonu o umelej inteligencii. Prioritou Parlamentu je zabezpečiť, aby systémy umelej inteligencie používané v EÚ boli bezpečné, transparentné, vysledovateľné, nediskriminačné a šetrné k životnému prostrediu.

Parlament chce tiež stanoviť technologicky neutrálnu a jednotnú definíciu AI, ktorá by sa mohla uplatňovať na budúce systémy AI. V zákone o umelej inteligencii sa stanovujú rôzne pravidlá pre rôzne úrovne rizika spojeného s AI.

Viac informácií o zákone EÚ o umelej inteligencii.

Pravidlá pre umelú inteligenciu: čo požaduje Európsky parlament


Plán EÚ v oblasti AI

Pred predložením návrhu Komisie o umelej inteligencii Parlament zriadil osobitný výbor, ktorý má analyzovať vplyv umelej inteligencie na hospodárstvo EÚ. Záverečná správa výboru, ktorú poslanci EP prijali v máji 2022, obsahuje návrh plánu EÚ pre umelú inteligenciu - komplexný prístup pre spoločnú dlhodobú pozíciu, v ktorom sa zdôrazňujú kľúčové hodnoty, ciele a hodnoty EÚ týkajúce sa umelej inteligencie. "Touto správou jasne ukazujeme, že AI bude stimulom digitalizácie a zmení pravidlá hry v globálnej digitálnej súťaži," uviedol spravodajca Axel Voss (EĽS, Nemecko).

Nediskriminácia, zodpovednosť a duševné vlastníctvo

Európsky parlament prijal 20. októbra 2020 tri správy, v ktorých sa píše o tom, ako by EÚ mala regulovať umelú inteligenciu, aby podporovala inovácie, ale aj chránila etické štandardy a zároveň zabezpečila dôveru v nové technológie.

Podľa poslancov musia byť nové pravidlá nastavené tak, aby ich stredobodom bol človek. Jedna z týchto správ navrhuje, ako zaistiť bezpečnosť, transparentnosť a zodpovednosť, ako predchádzať zaujatosti a diskriminácii, posilňovať sociálnu a environmentálnu zodpovednosť a zabezpečiť dodržiavanie základných práv. „V centre tohto návrhu je občan,“ uviedol na tlačovej konferencii spravodajca Ibán García del Blanco (S&D, Španielsko).

Ďalší poslanec Axel Voss (EĽS, Nemecko) sa venoval otázkam občianskoprávnej zodpovednosti v súvislosti s umelou inteligenciou. Hovorí, že musíme vybudovať dôveru občanov a zároveň podporovať inovácie tým, že firmám poskytneme právnu istotu. „Neusilujeme sa o žiadnu revolúciu: pre podniky by mali existovať jednotné pravidlá a mali by sa brať do úvahy existujúce zákony,“ uviedol.

Umelá inteligencia so sebou prináša aj otázka týkajúce sa práv duševného vlastníctva. Parlament tu chce účinný systém pre ďalší vývoj umelej inteligencie vrátane patentov a nových tvorivých procesov. Spravodajca Stéphane Séjourné (Renew, Francúzsko), že musíme vyriešiť napríklad to, kto bude mať autorské práva na niečo, čo úplne vyvinula umelá inteligencia.

Využitie umelej inteligencie v rôznych sektoroch

Dňa 20. januára 2021 Parlament navrhol usmernenia pre vojenské a civilné využitie umelej inteligencie. “Umelá inteligencia nesmie nikdy nahradiť človeka, alebo ho zbaviť jeho zodpovednosti,” vyjadril sa autor správy Gilles Lebreton (ID, Francúzsko). Poslanci v prijatom dokumente zdôrazňujú, že nad systémami umelej inteligencie, ktoré sa využívajú na vojenské účely, musí myť vždy dohľad človek. Zopakovali aj požiadavku na zákaz vojenských robotov určených na zabíjanie.

Európsky parlament sa zaoberá aj ďalšími otázkami súvisiacim s umelou inteligenciou.

Poslanci 6. októbra 2021 požadovali zavedenie prísnych záruk pri používaní nástrojov umelej inteligencie pri presadzovaní práva, pričom požadovali trvalý zákaz automatizovaného rozpoznávania osôb na verejných priestranstvách a v záujme boja proti diskriminácii transparentnosť algoritmov. "Nejde o to, či systémy UI majú potenciál viesť k rasovo zaujatým a diskriminačným výsledkom. V skutočnosti sme si istí, že je to tak," povedal spravodajca Petar Vitanov (S&D, Bulharsko).

Výbor pre kultúru a vzdelávanie skúma využitie umelej inteligencie vo vzdelávaní, kultúre a audiovizuálnom sektore

Vývoj umelej inteligencie bude do veľkej miery závisieť aj na dátach a ich využívaní. Parlament prijal 25. marca 2021 svoje stanovisko ohľadne európskej dátovej stratégie.

Prečítajte si viac o tom, ako EÚ formuje digitálnu transformáciu.

 

Viac o tom ako EÚ formuje digitálny priestor