Iniciatíva Orange the world proti násiliu na ženách

Európsky parlament sa aj tejto rok pripája k iniciatíve OSN Orange the world, ktorej cieľom je zvyšovať povedomie o probléme domáceho násilia.

budovy vysvietené na oranžovo
Budovy Európskeho parlamentu vysvietené na oranžovo

V stredu 25. novembra je Svetový deň za odstránenie násilia na ženách. Európsky parlament sa pripája k iniciatíve Orange the world na zvyšovanie povedomia o tomto probléme a svoje budovy vysvieti na oranžovo. Počet prípadov domáceho násilia sa tento rok zvýšilv dôsledku pandémie, keď bola väčšina ľudí nútených zostať doma.

Násilie na ženách v EÚ

  • Tretina žien v EÚ zažila od svojich 15 rokov fyzické alebo sexuálne násilie
  • 35% žien v EÚ zažilo kontrolovanie zo strany svojho súčasného alebo bývalého partnera
  • Na následky domáceho násilia zomiera v EÚ každý týždeň 50 žien
  • 74% Európanov je presvedčených, že násilie na ženách je v ich krajine bežné

Zdroj: Prieskum FRA (2014), osobitný Eurobarometer (2016)

Aj predseda Parlamentu David Sassoli vo svojom príhovore pri príležitosti tohto medzinárodného dňa poznamenal, že koronakríza ešte viac zhoršila násilie na ženách.  "Koronakríza tento rok odhalila a zintenzívnila toto násilie, predovšetkým domáce násilie. Deje sa to v tichosti za zatvorenými dverami a bez možnosti úniku,“ povedal Sassoli.

 

Parlament sa opakovane zasadzuje za práva žien. V stredu ráno počas plenárnej debaty poslanci znovu apelovali na to, že násilie na ženách nemá v našej spoločnosti miesto. Žiadajú dôrazné kroky zo strany EU proti tomuto problému a vyzvali členské štáty, ktoré ešte neratifikovali Istanbulský dohovor, aby tak učinili čo najskôr. Slovensko ho už podpísalo, ale neratifikovalo. Parlament viackrát vyzval Komisiu, aby k Dohovoru pristúpila aj EÚ. EÚ ho už podpísala, no momentálne je zablokovaný v Rade.

Musíme o tom hovoriť, aby sme pomohli obetiam prelomiť ich mlčanie, presadzovali nenásilie a rovnosť a predovšetkým aby sme to ukončili.
Predseda EP David Sassoli

Čo je to Istanbulský dohovor?

  • Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a boji proti nemu
  • Ide o prvý právne záväzný medzinárodný nástroj, ktorým sa ustanovuje komplexný rámec opatrení na predchádzanie násiliu, pomoc obetim a trestanie páchateľov
  • EÚ ho podpísala 13. júna 2017
  • Doteraz ho neratifikovalo šesť krajín: Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Litva, Lotyšsko a Slovensko