Nové európske pravidlá zjednodušia súdne konania vďaka digitalizácii

Cezhraničné videokonferencie, bezpečná výmena dokumentov alebo zjednodušenie súdneho papierovania. Prečítajte si, aké výhody prinesie digitalizácia justície v EÚ pre občanov aj firmy.

Váhy, digitálna ilustrácia  ©AdobeStock/Freshidea
©AdobeStock/Freshidea

    23. novembra prijal Parlament dva návrhy zamerané na modernizáciu súdnych systémov v EÚ, ktoré pomôžu zabrániť prieťahom, zvýšia právnu istotu a zjednodušia prístup k spravodlivosti.

    Vďaka novým nariadeniam budú v EÚ existovať digitálne riešenia pre cezhraničné zabezpečovanie dôkazov a doručovanie písomností, čo by malo zefektívniť spoluprácu medzi vnútroštátnymi súdmi v rôznych krajinách EÚ.

    Komunikácia na diaľku by sa mala stať normou, napríklad v cezhraničnom konaní bude možné vypočuť svedkov cez videokonferenciu a nemusia byť fyzicky prítomní. Toto pomôže značne znížiť náklady.

    Vytvorí sa decentralizovaný IT systém, ktorý spojí národné systémy a v rámci ktorého bude možné vymieňať dokumenty elektronicky, čo bude rýchlejšie a bezpečnejšie. Nové pravidlá obsahujú aj ustanovenia na ochranu údajov a súkromia pri prenose dokumentov a predkladaní dôkazov.

    Nariadenia pomôžu zjednodušiť postupy a poskytnú právnu istotu občanom aj podnikom. Očakáva sa, že ich to povzbudí k cezhraničným transakciám a posilní sa tak nielen demokracia, ale aj vnútorný trh.

    3,4 milióna

    občianskych a obchodných súdnych konaní ročne má cezhraničnú povahu.

    Čo robí EÚ na digitalizáciu justície


    Tieto dva návrhy, ktoré prijal Parlament, aktualizujú existujúce nariadenia EÚ o doručovaní písomností a zabezpečovaní dôkazov - s cieľom zabezpečiť čo najlepšie využitie moderných digitálnych riešení.

    Ide o jedny z krokov EÚ pri digitalizácii súdnych systémov. Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa digitálne riešenia už osvedčili, cezhraničné súdne konania stále prebiehajú väčšinou na papieri. Cieľom EÚ je zlepšiť cezhraničnú spoluprácu na úrovni EÚ, zachovať vymáhanie práva a účinne chrániť občanov.

    Koronakríza priniesla súdom v Európe veľa problémov: došlo k oneskoreniam pri osobných vypočutiach a pri doručovaní písomností a z dôvodov meškania uplynuli rozličné lehoty. Okrem toho musia riešiť rastúci počet prípadov platobnej neschopnosti a prepúšťania v dôsledku pandémie.

    Obe nariadenia nadobudnú účinnosť 20 dní po ich uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Ďalšie informácie