História práv žien v EÚ v skratke (video) 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Boj za práva žien prešiel už dlhou cestou, no stále z neho nesmieme poľavovať. Pandémia ohrozuje ťažko vydobyté postavenie žien v našej spoločnosti. Pozrite si video s hlavnými míľnikmi.

Kríza spôsobená pandémiou koronavírusu mala neprimerane veľké dopady na ženy. Tvoria totiž veľkú časť pracovníkov v kľúčových službách, ako je napríklad zdravotníctvo, opatrovníctvo a maloobchod.


Pozrite sa, aké dopady mala koronakríza na ženy.

Rodová rovnosť je jednou zo základných hodnôt EÚ, no realita ju častokrát moc neodráža. Európsky parlament pravidelne vyzýva na prijímanie opatrení, ktoré by zabezpečili rovnocenné postavenie žien. Naposledy žiadal, aby boli riešené nerovnosti, ktoré sa prehĺbili v dôsledku pandémie.

Prečítajte si, čo robí Európsky parlament na presadzovanie rodovej rovnosti.

Parlament okrem iného žiadal:


Ženy a hospodárska obnova po koronakríze


Parlament žiada od Európske komisie a členských štátov, aby vyčlenili osobitné prostriedky na pomoc ženám vypriadať sa s následkami koronakrízy, či už je to strata zamestnania, domáce násilie alebo zhoršenie zdravotného stavu. Takisto žiada, aby otázka rodovej rovnosti figurovala medzi hlavnými témami blížiacej sa Konferencie o budúcnosti Európy. Ide o iniciatívu na verejnú konzultáciu občanov o tom, ako si predstavujú budúcnosť EÚ.

Európsky parlament si pripomenie Medzinárodný deň žien 8. marca počas slávnostného plenárneho zasadnutia. Vo štvrtok 4. marca výbor pre práva žien organizuje podujatie s názvom: „Sme silné: ženy v čele boja proti COVID-19“, ktorého sa zúčastnia aj poslanci z národných parlamentov.


Podujatie môžete sledovať v priamom prenose, začína sa o 9:00.