EÚ žiada prepustenie bieloruského novinára Ramana Prataseviča 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Pripojte sa k výzve na prepustenie Ramana Prataseviča a Sofie Sapegy, ktorí sú zadržiavaní bieloruskými úradmi. Zistite, ako sa môžete zapojiť.

Copyright: Sergei Grits /AP  

Bieloruský novinár Raman Pratasevič a jeho priateľka Sofia Sapega leteli 23. mája z Atén do Vilniusu, keď bieloruská vláda prinútila ich lietadlo pristáť v Minsku, kde boli zadržaní.


Tomuto kroku sa okamžite dostalo odsúdenia z celého sveta a viedol k výzvam požadujúcim zavedenie sankcií proti Bielorusku.


"Udalosti v Bielorusku spojené s únosom civilného lietadla s cieľom zatknúť odporcov režimu vyžadujú posun v našej reakcii - a to ako v sile, tak v rýchlosti," komentoval udalosti predseda Európskeho parlamentu David Sassoli


Parlament a ďalšie inštitúcie EÚ požadujú okamžité prepustenie Prataseviča a vyzývajú všetkých ľudí, aby sa nebáli upozorňovať na toto do očí bijúce porušenie základných práv.


Ako sa môžete zapojiť do výzvy o prepustenie Romana Protasaviča

 


Ľudské práva sa dajú veľmi ľahko porušovať vtedy, keď sa o tom nehovorí. Za Prataseviča a Sapegu, ktorí sú v súčasnej dobe umlčovaní a zadržiavaní, môžete ale hlasno prehovoriť vy sami.


Ako sa zapojiť online:

  • Použite hashtag #freeRomanProtasevich a #freeSofiaSapega na Twitteri a ďalších sociálnych sieťach
  • Pomôžte nám zdieľaním tohto článku a našich príspevkov na sociálnych sieťach

Môžete prísť aj s vlastnými spôsobmi na podporu bieloruského novinára. Predseda Parlamentu David Sassoli napríklad navrhuje, aby boli plagáty na podporu Pratasaeviča vyvesené na letiskách. "Myslím, že by bolo veľmi pozitívne gesto, keby na hlavných letiskách členských štátov Európskej únie bola vyvesená fotografia Ramana Protaseviča na znak solidarity a ako prísľub toho, že stojíme za ním," napísal na svojom Twitteri.Aké kroky EÚ podniká v reakcii na kroky Bieloruska

 

Lídri členských štátov EÚ sa stretli deň po nútenom pristátí letu spoločnosti Ryanair, aby sa dohodli na spoločných krokoch. Predseda Parlamentu Sassoli im na úvode odkázal, že "naša reakcia musí byť dôrazné, okamžitá a jednotná. Európska únia musí konať bez váhania a potrestať zodpovedné osoby. Dnes máte veľkú zodpovednosť, aby ste ukázali, že Únia nie je len papierový hrdina. "


Vedúci predstavitelia EÚ rozhodli, že bieloruské lietadlá budú mať zákaz lietať vo vzdušnom priestore EÚ alebo používať letiská na území EÚ. Požadujú prepustenie Prataseviča a Sapegy a apelujú na vyšetrenie zo strany Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo. Dohodli sa tiež na cielených hospodárskych sankciách pre zodpovedné osoby.


Čo žiada Európsky parlament

Členovia parlamentného výboru pre zahraničné veci diskutovali o situácii v Bielorusku 26. mája s líderkou opozície Svetlanou Cichanovskou, ktorá apelovala, aby sa Európsky parlament postaral o to, aby medzinárodné spoločenstvo nereagovalo len na incident s letom Ryanair. „Odozva musí brať do úvahy celkovú situáciu v Bielorusku,“ povedala.

Parlament opakovane žiadal spravodlivé voľby v Bielorusku, ako aj rešpektovanie ľudských práv a zásad právneho štátu.

Počas minulého roka poslanci žiadali:

V roku 2020 Európsky parlament udelil Sacharovovu cenu za slobody myslenia predstaviteľom demokratickej opozície v Bielorusku. Ide o ocenenie pre jednotlivcov alebo organizácie, ktoré sa pričiňujú o ochranu ľudských práv na celom svete.


Prečítajte si viac o vzťahoch EÚ s tretími krajinami

 

Čo je príčinou napätých vzťahov medzi EÚ a Ruskom

Môže Joe Biden zlepšiť vzťahy medzi EÚ a USA?

Vzťahy EÚ - Turecko: spolupráca aj napätie