Udržateľné dodávky kritických surovín sú pre priemysel EÚ kľúčové

Europoslanci chcú, aby bola Európa menej závislá od importu surovín, ktoré sú kľúčovými pre strategické odvetvia priemyslu EÚ.

Viaceré kritické suroviny ako napríklad indium sú potrebné pre výrobu solárnych panelov.
Viaceré kritické suroviny ako napríklad indium sú potrebné pre výrobu solárnych panelov. ©CHARLY TRIBALLEAU / AFP

Na to, aby sa EÚ mohla stať viac digitálnou, energeticky efektívnou a klimaticky neutrálnou, je potrebné mať bezpečný prístup ku kritickým surovinám ako sú lítium a kobalt. Tieto suroviny sú v súčasnosti využívané pri výrobe elektrických batérií a pri výrobe elektro zariadení. Technológie využívajúce tieto suroviny umožňujú rozvoj v strategických sektoroch so zameraním na obnoviteľné zdroje energie, elektrické vozidlá a digitálne technológie.

Zelená a digitálna transformácia bude tiež hnacou silou zvýšeného dopytu po kritických surovinách (do roku 2050 by dopyt po lítiu v EÚ mohol byť až 21-krát vyšší ako v roku 2020).

Globálne dodávateľské siete boli ešte viac zasiahnuté súčasnou pandémiou Covid-19, čo spôsobilo problémy v dodávkach kritických surovín v Európe a zanechalo európsky priemysel čeliaci ďalším výzvam v zabezpečovaní prístupu k týmto zdrojom.

Vojna Ruska na Ukrajine a čoraz agresívnejšia obchodná a priemyselná politika Číny znamenajú, že kobalt, lítium a ďalšie suroviny sa stali geopolitickou otázkou.


Znižovanie závislosti EÚ od dovozu

 

EÚ čelí problémom v súvislosti s nepriechodnosťou a zraniteľnosťou v dodávateľských reťazcoch z dôvodu svojej veľkej závislosti od dovozu niektorých druhov surovín prevažne len z jednej lokality a tiež zo zmenšujúceho sa množstva dodávateľov. Čína v súčasnosti produkuje 86 % svetových dodávok vzácnych hornín. EÚ dováža 93 % magnézia z Číny, 98 % boritanov z Turecka a 85 % nióbu z Brazílie.

Počas septembrového plenárneho zasadnutia v roku 2023 Parlament prijal pozíciu k právnym predpisom o kritických surovinách, v ktorej vyzval EÚ, aby zvýšila svoju spracovateľskú kapacitu v rámci hodnotového reťazca a do roku 2030 bola schopná vyprodukovať aspoň 40 % svojej ročnej spotreby strategických surovín.

Poslanci by chceli, aby EÚ diverzifikovala dodávateľské zdroje kritických surovín a znížila svoju závislosť od krajín mimo EÚ. Chcú tiež menej byrokracie, viac inovácií a väčšiu úlohu náhradných výrobkov v hodnotovom reťazci.

Poslanci tiež požadujú podporu pre menšie spoločnosti, ekonomické stimuly pre spoločnosti, aby investovali a vyrábali v Európe, viac výskumu a vývoja alternatívnych materiálov a ekologickejšie metódy ťažby a výroby.

V správe sa navrhuje, aby EÚ zabezpečila strategické dlhodobé partnerstvá s tretími krajinami. Takéto partnerstvá musia zahŕňať prenos znalostí a technológií, odbornú prípravu a zvyšovanie kvalifikácie pre nové pracovné miesta.

 

Recyklácia kritických surovín v EÚ

 

Kritické surovin, ktoré možno recyklovať zo starších výrobkov sú známe ako druhotné kritické suroviny. Poslanci EP chcú podporovať recykláciu a zhodnocovanie dôležitých surovín z ťažby, spracovania a komerčného odpadu, aby sa zabezpečil spoľahlivý, bezpečný a udržateľný prístup k týmto surovinám a tiež požadujú zvýšenie dodávok náhradných surovín. Chcú tiež osobitné ciele pre recykláciu kritických surovín s pevným monitorovacím rámcom.

V uznesení prijatom 9. februára 2021 Parlament vyzval na sprísnenie spotrebných a recyklačných pravidiel a prijatie záväzných cieľov do roku 2030 v reakcii na Akčný plán pre obehové hospodárstvo pripravený Komisiou v marci 2020, ktorého cieľom je zaviesť do roku 2050 obehové hospodárstvo v priemysle.


Zistite viac: Význam a prínosy obehového hospodárstva



Sektor v oblasti kritických surovín poskytoval v EÚ v roku 2017 skoro 3,5 milióna tisíc pracovných miest. Posun k obehovému hospodárstvu by mohol v EÚ priniesť do roku 2030 ďalších 700 tisíc pracovných miest.

Kontext


Parlament hlasoval po tom, ako Komisia v marci 2023 predložila zákon o kritických surovinách, v ktorom sa stanovujú referenčné hodnoty pre domáce kapacity, napríklad pre ťažbu alebo recykláciu, do roku 2030.


Zistite viac o obehovom hospodárstve:

Ďalšie odkazy k téme kritických surovín