Čo prináša „právo na opravu“ v EÚ?

Zistite, prečo poslanci chcú, aby legislatíva garantovala “právo na opravu” a aké konkrétne kroky navrhujú.

Opravár so skrutkovačom opravuje v interiéri kaviarenský stroj
Oprava kaviarenského stroja

Vyhadzovanie opraviteľného tovaru má obrovský vplyv na životné prostredie, pretože v EÚ sa ročne vyprodukuje 35 miliónov ton tohto odpadu. Právo na opravu je dôležitým krokom v snahe zaviesť obehové hospodárstvo v EÚ do roku 2050 v rámci plánu Európskej zelenej dohody, ktorej cieľom je dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050.

V novembri 2023 Parlament prijal svoju rokovaciu pozíciu k novým opatreniam na posilnenie práva na opravu. Cieľom návrhu právneho predpisu je podporiť udržateľnejšiu spotrebu tým, že sa uľahčí oprava chybného tovaru, zníži sa množstvo odpadu a podporí sa sektor opráv.

Cieľom pozície Parlamentu je upraviť návrh Európskej komisie z marca 2023 o spoločných pravidlách na podporu opráv tovaru.



Štyri dôvody pre garantované právo na opravu

  1. Podľa prieskumu Eurobarometera z roku 2020 by až 77 % európskych zákazníkov radšej malo možnosť nechať opraviť pokazené výrobky ako kúpiť nové. Avšak vzhľadom na vysoké náklady spojené s opravou sa v súčasnosti rozhodne pre nový výrobok a likvidáciu starého.
  2. Ďalšou prekážkou pre udržateľnejšiu spotrebu je zastarávanie, niektoré výrobky sú navrhnuté tak, aby po určitom čase alebo opakovanom používaní zlyhali. V niektorých prípadoch sú súčiastky zariadení upevnené tak, že ich nemožno vybrať a vymeniť.
  3. Elektronické výrobky sú najrýchlejšie rastúcim zdrojom odpadu v EÚ, avšak len málo z tohto odpadu sa recyklovalo.
  4. Opravy elektronických výrobkov by boli správnym krokom pre životné prostredie vedúcim k redukcii použitých materiálov, znižovaniu emisií skleníkových plynov a nižšej spotrebe energie.



Pozrite si našu infografiku o číslach a faktoch v oblasti elektroodpadu.



O čom je legislatíva „právo na opravu“?


Európsky parlament sa už viac ako desať rokov zasadzuje za zlepšenie práv spotrebiteľov na opravu a predložil Európskej komisii niekoľko konkrétnych návrhov, aby sa opravy stali systematickými, nákladovo efektívnymi a atraktívnymi.

Cieľom návrhov právnych predpisov Parlamentu je zatraktívniť a sprístupniť opravy spotrebiteľom:

  • predajcovia by mali byť povinní uprednostniť opravu v rámci zákonnej záručnej lehoty, ak je lacnejšia alebo rovnako nákladná ako výmena tovaru
  • zákonná záruka by sa mala po oprave výrobku predĺžiť o jeden rok
  • spotrebitelia by mali mať právo požiadať o opravu výrobkov, ako sú práčky, vysávače, smartfóny a bicykle, aj po uplynutí záruky
  • počas trvania opravy by mali byť ponúkané na zapožičanie náhradné zariadenia
  • online platformy by mali spotrebiteľom pomôcť nájsť miestnych opravárov v ich okolí
  • spotrebiteľom by sa mali ponúkať stimuly na opravu výrobkov namiesto ich výmeny za nové
  • výrobčovia by mali poskytovať bezplatný prístup k informáciám o opravách a údržbe a zaručili aktualizáciu softvéru na minimálne obdobie
  • informácie o možnosti opravy zariadení by mali byť voľne dostupné

Ďalšie kroky

Parlament je pripravený začať rokovania s Radou o konečnom legislatívnom znení, akonáhle Rada prijme svoju rokovaciu pozíciu.


Viac o tom, ako Európa zavádza obehové hospodárstvo: