Zákon o AI: prvá regulácia umelej inteligencie
Používanie umelej inteligencie v EÚ bude regulované zákonom o umelej inteligencii, ktorý je prvým komplexným zákonom o umelej inteligencii na svete. Zistite, ako vás bude chrániť.
EÚ chce v rámci svojej digitálnej stratégie regulovať umelú inteligenciu (AI) tak, aby zabezpečila lepšie podmienky pre vývoj a využívanie tejto inovatívnej technológie. Umelá inteligencia prináša mnohé výhody, napríklad lepšiu zdravotnú starostlivosť, bezpečnejšiu a čistejšiu dopravu, efektívnejšiu výrobu a lacnejšiu a udržateľnejšiu energiu.
V apríli 2021 Komisia navrhla prvý regulačný rámec EÚ pre AI. Navrhuje, aby sa systémy AI, ktoré sa môžu používať v rôznych aplikáciách, analyzovali a klasifikovali podľa rizika, ktoré predstavujú pre používateľov. Rôzne úrovne rizika budú znamenať väčšiu alebo menšiu reguláciu. Po schválení pôjde o prvé pravidlá týkajúce sa umelej inteligencie na svete.
Ďalšie informácie o tom, čo je umelá inteligencia a ako sa využíva.
Čo chce Parlament v právnych predpisoch o umelej inteligencii
Prioritou Parlamentu je zabezpečiť, aby systémy umelej inteligencie používané v EÚ boli bezpečné, transparentné, sledovateľné, nediskriminačné a šetrné k životnému prostrediu. Na systémy AI by mali dohliadať ľudia, a nie automatizácia, aby sa predišlo škodlivým dôsledkom.
Parlament chce tiež stanoviť technologicky neutrálnu a jednotnú definíciu umelej inteligencie, ktorá by sa mohla uplatňovať na budúce systémy AI.
Viac informácií o práci Parlamentu v oblasti umelej inteligencie a jeho vízii pre budúcnosť AI.
Zákon o AI: rôzne pravidlá pre rôzne úrovne rizika
Nové pravidlá stanovujú povinnosti pre poskytovateľov a používateľov v závislosti od úrovne rizika vyplývajúceho z AI. Hoci mnohé systémy umelej inteligencie predstavujú minimálne riziko, je potrebné ich posúdiť.
Neprijateľné riziko
Systémy AI s neprijateľným rizikom sú systémy, ktoré sa považujú za hrozbu pre ľudí a budú zakázané. Patria medzi ne napr:
- kognitívna manipulácia správania osôb alebo špecifických zraniteľných skupín: napríklad hlasom aktivované hračky, ktoré podporujú nebezpečné správanie detí
- sociálne bodovanie: klasifikácia ľudí na základe správania, sociálno-ekonomického postavenia, osobných charakteristík
- biometrické identifikačné systémy v reálnom čase a na diaľku, ako je napríklad rozpoznávanie tváre
Niektoré výnimky môžu byť povolené: Napríklad "následné" systémy diaľkovej biometrickej identifikácie, pri ktorých sa identifikácia uskutočňuje so značným oneskorením, budú povolené na stíhanie závažných trestných činov a len po schválení súdom.
Vysoké riziko
Systémy AI, ktoré majú negatívny vplyv na bezpečnosť alebo základné práva, sa budú považovať za vysoko rizikové a budú rozdelené do dvoch kategórií.
1. Systémy AI, ktoré sa používajú vo výrobkoch, na ktoré sa vzťahujú právne predpisy EÚ o bezpečnosti výrobkov. Patria sem hračky, letectvo, autá, zdravotnícke pomôcky a výťahy.
2. Systémy umelej inteligencie spadajúce do ôsmich špecifických oblastí, ktoré budú musieť byť zaregistrované v databáze EÚ:
- biometrická identifikácia a kategorizácia fyzických osôb
- riadenie a prevádzka kritickej infraštruktúry
- vzdelávanie a odborná príprava
- zamestnanosť, riadenie pracovníkov a prístup k samostatnej zárobkovej činnosti
- prístup k základným súkromným službám a verejným službám a výhodám a ich využívanie
- presadzovanie práva
- riadenie migrácie, azylu a kontroly hraníc
- pomoc pri právnom výklade a uplatňovaní práva.
Všetky vysokorizikové systémy umelej inteligencie sa budú posudzovať pred uvedením na trh a počas celého ich životného cyklu.
Generatívna umelá inteligencia
Generatívna umelá inteligencia, ako napríklad ChatGPT, bude musieť spĺňať požiadavky na transparentnosť:
- zverejniť, že obsah bol vygenerovaný umelou inteligenciou
- navrhnúť model tak, aby sa zabránilo vytváraniu nezákonného obsahu
- zverejňovať súhrny údajov chránených autorským právom, ktoré sa použili na tréning umelej inteligencie
Obmedzené riziko
Systémy AI s obmedzeným rizikom by mali spĺňať minimálne požiadavky na transparentnosť, ktoré by používateľom umožnili prijímať informované rozhodnutia. Po interakcii s aplikáciami sa používateľ môže rozhodnúť, či ich chce ďalej používať. Používatelia by mali byť informovaní o tom, že prichádzajú do interakcie s umelou inteligenciou. To zahŕňa systémy AI, ktoré generujú alebo manipulujú s obrazovým, zvukovým alebo video obsahom (napr. deepfakes).
Ďalšie kroky
V júni 2023 poslanci schválili vyjednávaciu pozíciu Parlamentu k zákonu o umelej inteligencii. Následne začnú rokovania s krajinami EÚ v Rade o konečnej podobe zákona.
Cieľom je dosiahnuť dohodu do konca tohto roka.
Viac informácií o digitálnych opatreniach EÚ:
- Riziká kryptomien a výhody právnych predpisov EÚ
- Boj proti počítačovej kriminalite: vysvetlenie nových zákonov EÚ o kybernetickej bezpečnosti
- Posilnenie zdieľania údajov v EÚ: aké sú výhody?
- Akt EÚ o digitálnych trhoch a akt o digitálnych službách
- Päť spôsobov, ako chce Európsky parlament chrániť online hráčov