Denis Mukwege: "Znásilňovanie je lacná, dostupná a veľmi ničivá zbraň." 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Dr. Denis Mukwege  

Medzinárodné spoločenstvo by malo odsúdiť znásilňovanie, ktoré je používané ako vojnová zbraň, hovorí Denis Mukwege, tohtoročný laureát Sacharovovej ceny za slobodu myslenia. Konžský gynekológ si toto ocenenie zaslúžil za svoju starostlivosť o obete sexuálneho násilia. Cenu si prevezme v stredu napoludnie počas slávnostného ceremoniálu, ktorý budeme vysielať naživo. Ešte predtým sme mu položili niekoľko otázok.

Ako Sacharovova cena ovplyvní vaše budúce pôsobenie?


Európsky parlament udelením tejto ceny ukázal, že si uvedomuje ťažkú situáciu žien počas konfliktov. Znásilňovanie tu predstavuje vojnovú zbraň či dokonca vojnovú stratégiu. Dúfame, že sa nám podarí nájsť riešenie, ako mu predchádzať.


Doktor Mukwege, podobne ako iní zástancovia ľudských práv, aj vy ste dokázali vytrvať vo svojom úsilí a to aj napriek veľmi ťažkým podmienkam. Čo je vašou najväčšou podporou? Nemali ste niekedy chuť zavesiť všetko na klinec?

 

Pred dvomi rokmi ma prepadli ozbrojení muži u mňa doma. Zabili môjho osobného strážcu a zbraňami mierili na moje deti. V tej chvíli som pocítil, aké je to všetko ťažké a taktiež som si uvedomil, že sa musím postarať aj o bezpečnosť mojej rodiny. Ušiel som z Konga, no pričinením týchto žien som sa čoskoro vrátil.

 

Ženy a dievčatá sú obeťami sexuálneho násilia v mnohých konfliktoch, od Konga až po Sýriu. Existuje podľa vás spôsob, ako týmto zverstvám predchádzať?

 

Každý z nás si musí uvedomiť, že znásilnenie nie je len nedobrovoľný pohlavný styk. Počas konfliktov predstavuje znásilňovanie zbraň, ktorá ženy ponižuje a zbavuje ich všetkej ľudskosti. Znásilnenie ženy či dievčaťa pred očami ostatných a zničenie jej pohlavných orgánov nemá v sebe nič sexuálne, je to čisté poníženie a príšerné ničenie.


Znásilňovanie má také isté alebo dokonca ešte horšie následky ako klasické zbrane. Spôsobuje masívny útek obyvateľstva. Takisto ako klasické zbrane ničí demografiu nepriateľa. Mnohé z týchto žien už nikdy nebudú môcť mať deti. A ak aj áno, ich plodnosť je veľmi nízka. Jeho následky môžu pociťovať aj nadchádzajúce generácie. Ak sa tieto ženy počas znásilnenia nakazili sexuálne prenosnou chorobou, môžu tak nakaziť miestne obyvateľstvo alebo preniesť vírus na svoje vlastné deti. Tie, ktoré počas znásilnenia otehotnejú, porodia deti, ku ktorým nebudú mať žiadne citové puto, čo nahlodáva miestne sociálne väzby.


Medzinárodné spoločenstvo odsudzuje chemické, jadrové či biologické zbrane. A takisto musíme odsúdiť aj znásilňovanie - je to lacná, dostupná a veľmi ničivá zbraň.


Slávnostné odovzdávanie Sacharovovej ceny môžete sledovať prostredníctvom odkazu vpravo. Ceremoniál sa začína v stredu napoludnie.