Antidumpingové pravidlá EÚ: ochrana proti nekalej konkurencii  

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   
 

Zdieľať túto stránku: 

Ako môžeme ochrániť európsky priemysel a naše pracovné miesta voči lacnému odvozu a nekalej konkurencii zvonku? Europoslanci požadujú prísnejšie antidumpingové pravidlá. Viac v našom videu.

Niektoré zahraničné firmy, ktoré sa chcú dostať na európsky trh, predávajú u nás svoje tovary za abnormálne nízke ceny - nižšie ako je tunajšia výrobná cena, čo vážne poškodzuje európskych výrobcov a narúša konkurenciu. Tieto tzv. „dumpingové“ ceny môžu byť výsledkom viacerých faktorov. Buď v krajine pôvodu neexistuje konkurencia, alebo výrobu dotuje štát, alebo výrobcovia jednoducho nerešpektujú medzinárodné pracovné a environmentálne štandardy.

 

EÚ môže proti tomu zakročiť tak, že uvalí antidumpingové clá.

 

Zahraničný výbor Európskeho parlamentu v utorok 20. júna odhlasoval novelu pravidiel, ktoré určujú kedy a ako ich možno uvaliť. Vyžiadala si to nová situácia v oblasti medzinárodného obchodu, najmä potom ako Svetová obchodná organizácia udelila Číne štatút trhovej ekonomiky, čo malo dopad na clá na čínsky dovoz. Poslanci teraz začnú trojstranné rokovania s Komisiou a Radou ministrov, z ktorých by mal vzísť konečný text novely. O tom bude neskôr hlasovať celé parlamentné plénum. 

 

„Nejde o protekcionizmus, ale o nástroj, ktorý vo svojej podstate berie do úvahy,  že potrebujeme nielen voľný trh a konkurenciu ale aj spravodlivé pravidlá,“ vysvetľuje situáciu parlamentný spravodajca  Salvatore Cicu (EPP, IT).

 

 

Čína je po USA druhým najväčším obchodným partnerom EÚ. A EÚ je najväčším obchodným partnerom Číny. V EÚ v súčasnosti existuje viac ako 40 antidumpingových a antidotačných opatrení ohľadne viacerých oceliarskych produktov, pričom väčšina z nich sa týka dovozu z Číny.