Trest smrti v Európe a vo svete: fakty a čísla  

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   
 

Zdieľať túto stránku: 

Európsky parlament sa radí k najväčším odporcom trestu smrti a zasadzuje sa za jeho zrušenie na celom svete.

Kde všade sa dodnes vykonáva trest smrti  

Trest smrti zrušilo do roku 2019 142 krajín - buď zákonom, alebo ho prestali vykonávať. Dodnes sa však vykonáva v 56 krajinách sveta. V roku 2019 bolo zaznamenaných najmenej 657 popráv v 20 krajinách nepočítajúc Čínu. Odhaduje sa však, že ich tam boli vykonané tisíce. Viac ako 25 tisíc ľudí momentálne na trest smrti čaká. Počet popráv v roku 2019 bol najnižší za desať rokov, v roku 2018 ich bolo 690 a v roku 2017 993.


Podľa Amnesty International bolo 86% všetkých popráv v roku 2019 vykonaných v štyroch krajinách - Iráne, Saudskej Arábii, Iraku a Egypte. Údaje za Čínu nie sú známe, pretože tamojšie úrady ich chránia ako štátne tajomstvo. (Zdroj Amnesty International


V Ázii, USA a arabskom svete existuje proti zrušeniu trestu smrti silný odpor. Z 55 afrických krajín trest smrti zrušili alebo zaviedli moratórium štyri pätiny štátov.

Ako proti trestu smrti bojuje EÚ


Európska únia je najštedrejším darcom v kampaniach a aktivitách za zrušenie trestu smrti po celom svete. Vyplýva to z jej záväzku k ochrane ľudských práv. Všetky krajiny EÚ trest smrti zrušili v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach.


EU bojuje proti trestu smrti viacerými spôsobmi:


  • zakazuje obchod s tovarmi, ktoré sa dajú používať na mučenie a výkon trestu smrti,
  • využíva svoju obchodnú politiku k podpore dodržiavania ľudských práv,
  • podporuje mimovládne organizácie, ktoré robia osvetu, monitorujú a dokumentujú situáciu v krajinách, kde sa trest smrti vykonáva a
  • ako stály pozorovateľ v OSN je EÚ dôrazným zástancom všetkých krokov k zrušeniu trestu smrti.

Európsky parlament okrem toho prijíma uznesenia a organizuje diskusie, kde odsudzuje konanie krajín, ktoré trest smrti dodnes vykonávajú. V roku 2015 poslanci prijali uznesenie o treste smrti, kde rázne odsudzujú jeho používanie k potláčaniu opozície alebo na základe náboženského presvedčenia či ako trest za homosexualitu alebo neveru.


Jedinou krajinou na európskom kontinente, ktorá pokračuje vo vykonávaní popráv, je Bielorusko. V Rusku je na trest smrti moratórium.


Ako sa postupne rušil trest smrti v jednotlivých krajinách