Migrácia: Poslanci vyzvali k riešeniu situácie na hranici s Tureckom  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Počas utorkovej plenárnej debaty poslanci apelovali na to, aby EÚ pokračovala v dialógu s Tureckom a snažila sa zmierniť napätú situácia na turecko-gréckej hranici.

©REUTERS/Marko Djurica/stock.adobe.com  

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pred viac ako týždňom porušil migračnú dohodu medzi EÚ a Tureckom z roku 2016 a otvoril svoju hranicu do Európy. Za pár dní tak z Turecka do Grécka prešli tisíce migrantov. Dohoda pritom znela, že Turecko bude držať migrantov na svojom území, na účely čoho mu EÚ poskytne 6 miliárd eur.

V utorok 10. marca on napätej situácii na turecko-gréckej hranici rokovali aj poslanci Európskeho parlamentu. Plenárnej debaty sa zúčastnila aj komisárka pre vnútorné veci Ylva Johansson a Nikolina Brnjac z chorvátskeho predsedníctva EÚ.

„Počas posledných dní sme boli svedkami veľmi nebezpečného postoja tureckého prezidenta, ktorý zneužíva ľudí v krízovej situácii pre svoje osobné a politické benefity,“ kritizovala Erdoganove konanie španielska socialistka Iratxe García Pérez.

Predseda ľudovcov Manfred Weber (Nemecko) vyzval k dialógu s Tureckom a zmierneniu tamojšej napätej situácie.

„Musíme pokračovať v našom dialógu. Musíme zmierniť rétoriku a zvyšujúce sa napätie,“ reagovala na jeho slová komisárka Johansson. „Znamená to, že ruka v ruke s Tureckom musíme nájsť spoločnú cestu. Komunikačné kanály s Tureckom sú aj naďalej otvorené a aktívne,“ dodala.

Niektorí poslanci počas debaty apelovali na to, aby sa EÚ začala znovu zaoberať reformou svojho spoločného azylového systému. Iní žiadali prerokovanie dohody s Tureckom.

Nikolina Brnjac uznala, že „súčasná situácia na našich vonkajších hraniciach je neakceptovateľná,“ a pripomenula, že „EÚ od Turecka očakáva, aby rešpektovalo a implementovalo dohodu z roku 2016.“

To, že dohoda s Tureckom ostáva platná, podčiarkla aj komisárka Johansson.

„Situácia na vonkajšej európskej hranici s Tureckom je znepokojivá. Musím však povedať aj, to, že to nie je ako v roku 2015,“ povedala. V tom roku prišlo do Európy viac ako milión migrantov a žiadateľov o azyl.

„Dnes sme oveľa lepšie pripravení na riešenie takýchto situácií, lebo vieme, čo môžeme očakávať,“ povedala komisárka. Pripomenula, že EÚ posilnila svoje viaceré agentúry, ako napríklad Frontex, ktorý slúži na ochranu vonkajších hraníc, alebo Európsky podporný úrad pre azyl. Okrem toho dnes vidí medzi členskými štátmi viac ochoty spolupracovať.

V novembri 2017 prijal parlament uznesenie, kde vyzval k reforme spoločných azylových pravidiel. Táto novela mala zariadiť, aby bola EÚ lepšie pripravená na prijímanie migrantov a žiadateľov o azyl a aby boli azylanti spravodlivo rozdelení do všetkých členských krajín.

V záujme zlepšenia ochrany vonkajších hraníc parlament minulý rok schválil nové právne predpisy na posilnenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže.