V Afrike môže byť koronavírus devastujúci (rozhovor)  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Na Africkom kontinente môže mať koronavírus skutočne devastujúce následky, tvrdí predseda rozvojového výboru EP Tomas Tobé. EÚ preto musí pomáhať aj tam i v iných rozvojových krajinách.

Poslanci z rozvojového výboru EP upozorňujú, že koronavírus by mohol mať v mnohých rozvojových krajinách katastrofálne dôsledky, keďže tamojšie zdravotnícke systémy nebudú schopné popasovať sa s množstvom nakazených. EÚ sa snaží podporovať svoje členské štáty a tlmiť hospodárske dopady v Európe, no koronavírus je pandémia, ktorá nepozná hranice. 17. apríla Parlament prijal uznesenie, kde zdôraznil potrebu medzinárodnej spolupráce a solidarity a posilnenie systému OSN a najmä Svetovej zdravotníckej organizácie.


Globálne kroky EÚ proti COVID-19


Začiatkom apríla EÚ spustila záchranný balík Team Europe v hodnote viac ako 20 miliárd eur na pomoc tým najzraniteľnejšom krajinám v Afrike, ale aj u našich susedov, v Ázii, Tichomorí, Latinskej Amerike a karibskej oblasti. Tieto peniaze sú určené na pomoc proti pandémii a je následkom. Väčšina z nich pochádza z existujúcich fondov a programov EÚ.


Európsky parlament podporuje Európsku komisiu pri zavádzaní globálnych krokov EÚ. Poslanci sa tiež pripojili k výzvam Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky, aby sa rozvojovým krajinám pozastavili splátky úverov.


Viac o tom, ako EÚ v týchto časoch pomáha rozvojovým krajinám, sa dozviete v našom videu povyše.

„Team Europe“ Aké ciele má európsky balík pomoci vo výške 20 miliárd eur  
  • reakcia na bezprostrednú krízu v oblasti zdravotníctva a s ňou súvisiace humanitárne potreby 
  • posilnenie zdravotnej starostlivosti, vodárenských a sanitačných systémov 
  • zmiernenie sociálnych a hospodárskych dôsledkov pandémie  
Tomas Tobé  

COVID-19 sa už šíri aj v Afrike, kde boli jeho prípady potvrdené vo všetkých krajinách okrem dvoch. Predseda rozvojového výboru Tomas Tobé (EPP, Švédsko) nám v rozhovore povedal, ako tam EÚ pomáha.

Is the EU doing enough to help non-EU countries fight the coronavirus or should we step up our response?


Yes and no. Yes, we coordinate through Team Europe the allocation of €20 billion [for more information check the fact box further down], but we also need to make sure that member states step up their action, because we need new and fresh money. As the EU we need to coordinate and make sure that we actually reach out to the most in need. There is very probably underreporting of cases in many countries in Africa, that is why we have to act very quickly.


Do you think EU concern about the situation in Africa could diminish in the face of our current domestic challenges?


No. I think everybody kind of understands that we are in this together. This pandemic doesn't know any borders and we need to be successful everywhere. And it's quite clear that in Africa the challenge is really big. Because there are more vulnerable people, the healthcare system isn't good enough in many states, there are not enough hospital beds.


It's in the interests of solidarity to make sure that we do everything we can to save human lives. It's also in a way a European interest because we don’t want to see the second and the third wave of this pandemic reaching Europe from neighbouring countries.


At the beginning of March, the European Commission published a new EU-Africa strategy. Is it still relevant in the context of the corona crisis?


I think it is very relevant because it points out that we need to build a new partnership with Africa, where we leave this donor-recipient perspective. We need to see many of the African countries more as partners. The worldwide economic decline due to the coronavirus underlines the importance of a new strategy.


The most important thing now is to make sure that we actually make this partnership happen. Hopefully, we will have an EU-Africa summit in October. As the European Parliament, we are preparing our position on the strategy.

Prečítajte si aj náš prehľad 10 vecí, ktoré robí proti koronavírusu Európska únia.