Položky s dvojakým použitím: prečo potrebujeme nové pravidlá 

 
 

Zdieľať túto stránku: 

EÚ pracuje na nových pravidlách pre vývoz takzvaných položiek s dvojakým využitím, aby neboli v tretích krajinách zneužívané na porušovanie ľudských práv.

Čo sú to položky s dvojakým využitím?

Položky s dvojakým využitím sú produkty alebo technológie vyvinuté na civilné účely, no ak sa dostanú do tých nesprávnych rúk, môžu byť zneužité na porušovanie ľudských práv alebo dokonca na teroristické útoky. Ide napríklad o drony alebo rozličné chemikálie.


Tieto veci a služby môžu skvalitniť životy ľudí, no autoritárske režimy ich môžu zneužívať na kontrolovanie obyvateľstva a teroristické skupiny na plánovanie úrokov.

Prečo potrebujeme pravidlá?

EÚ chce zabrániť tomuto zneužívaniu, preto chce nové pravidlá pre vývoz týchto položiek, aby nemohli byť predané osobám alebo organizáciám, ktoré ich zneužijú.


EÚ v súčasnosti pracuje na aktualizácii existujúcich pravidiel s cieľom zohľadniť najnovší technologický vývoj vrátane nových nástrojov kybernetického sledovania a posilniť ochranu ľudských práv.

Čo bude nasledovať?

Rada aj Parlament sa na nových pravidlách už predbežne dohodli, no obe inštitúcie ich musia ešte formálne odobriť, aby mohli vstúpiť do platnosti.


Poslanci budú o nových pravidlách rokovať a hlasovať vo štvrtok 25. marca.

Prečítajte si viac o tom, ako sa EÚ snaží podporovať ľudské práva na celom svete prostredníctvom svojej obchodnej politiky.