Vzťahy EÚ India: užšia spolupráca od obchodu po klímu

Vzťahy medzi EÚ a Indiou sa za posledné roky značne prehĺbili. Prečítajte si, v akých oblastiach môžeme našu spoluprácu ešte viac zintenzívniť.

Sunset nearby the Presidential Residence, Rashtrapati Bhavan, New Delhi, India. ©AdobeStock/KT759
Západ slnka neďaleko prezidentskej rezidencie Rashtrapati Bhavan, Nové Dillí, India. ©AdobeStock/KT759

Obe svetové mocnosti hľadajú spôsoby, ako prehĺbiť svoje vzájomné vzťahy. V júni 2022 EÚ a India znova obnovili rokovania ku komplexnej dohode o voľnom obchode s výhľadom ukončenia rokovaní do konca roka 2023. Počas júlového plenárneho zasadnutia Parlament schválil správu o tom, ako by mala budúca obchodná a investičná spolupráca medzi EÚ a Indiou vyzerať. Správa vyzýva rokujúcich k hľadaniu riešení pre dlhotrvajúce problémy vstupu na trh v automobilovom, poľnohospodárskom a farmaceutickom sektore. Nemali by však robiť kompromisy v obsahu v prospech rýchleho ukončenia rokovaní.


Prečo sú potrebné užšie vzťahy medzi EÚ a Indiou?

Ako dve najväčšie demokracie na svete zdieľajú EÚ a India celú škálu spoločných hodnôt a čelia mnohým rovnakým výzvam, ako sú napríklad klimatické zmeny. Ich spolupráca však podľa správy zatiaľ nedosiahla svoj plný potenciál. Riešenie situácie v oblasti potravinovej bezpečnosti vyvolanej ruskou vojnou na Ukrajine je ďalším dôležitým dôvodom pre bližšie vzťahy medzi EÚ a Indiou.


Ako vyzerá spolupráca v súčasnosti

EÚ a India podpísali v roku 2004 strategické partnerstvo založené na spoločných hodnotách a záväzku k celosvetovému poriadku založenému na pravidlách a multilateralizme. Obchodné rokovania začali už v roku 2007, ale od roku 2013 boli pozastavené. V roku 2020 obaja partneri schválili plán strategického partnerstva až do roku 2025. Minulý rok Parlament prijal správu vyzývajúcu EÚ a Indiu k spolupráci na riešení geopolitických výziev.


Hospodárske vzťahy medzi EÚ a Indiou

India je jednou z najväčších a najrýchlejšie rastúcich ekonomík na svete. Pred pandémiou koronavíru sa jej hrubý domáci produkt ročne zvyšoval približne o 6%.

EÚ je tretím najväčším obchodným partnerom a popredným zahraničným investorom Indie, zatiaľ čo India je deviatym najväčším obchodným partnerom EÚ, s celkovým podielom 2,1 % na obchode s tovarom v roku 2021 .


Zistite viac: Aká je pozícia EÚ v medzinárodnom obchode? (infografika)


Užšia spolupráca oboch partnerov už dopomohla k zvýšeniu vzájomného obchodu a investícií. Napríklad obchod medzi EÚ a Indiou sa v období 2009 - 2019 zvýšil o 70 %. Podiel EÚ na prílive zahraničných investícií sa v rovnakom období zvýšil z 8 % na 18 %.


V Indii zároveň pôsobí približne 6000 firiem z EÚ, ktoré priamo poskytujú približne 1,7 miliónov pracovných miest a nepriamo zhruba 5 miliónov pracovných miest .


Prečítajte si viac o obchodných dohodách EÚ.


Boj proti klimatickým zmenám

EÚ a India sú v poradí tretím a štvrtým najväčším znečisťovateľom na svete. Boj proti klimatickým zmenám a podpora prechodu na udržateľné hospodárstvo je preto v záujme oboch partnerov.


Podpora demokracie a ľudských práv

Ako dve z najväčších demokracií na svete, môžu EÚ a India výrazne pomôcť pri podpore ľudských práv, demokracie a rodovej rovnosti.

Správa Parlamentu však vyjadruje poľutovanie nad váhaním Indie odsúdiť vojenskú agresiu Ruska voči Ukrajine a zdôrazňuje význam spolupráce demokracií a ich zjednotenia v kľúčových oblastiach, ako sú základné hodnoty.


Viac o zahraničných vzťahoch EÚ


Súvisiace články