Poslanci rokovali o situácii v Afganistane  

 
 

Zdieľať túto stránku: 

Počas plenárnej debaty o budúcnosti Afganistanu sa poslanci zhodli na tom, že ľuďom, ktorí sú ohrození potom, ako krajinu znovu obsadil Taliban, musí byť poskytnutá pomoc.

Skupina Afganocv po prílete do Španielska 19. augusta 2021. © Belen Diaz / AFP  

Poslanci počas rozpravy, ktorá sa konala 14. septembra, zdôraznili, že EÚ musí ľuďom pomôcť bezpečne opustiť krajinu, ktorej sa znovu zmocnil Taliban. "Všetkým, ktorí sú pre Taliban tŕňom v oku - či už sú to aktivisti, obhajcovia práv žien, učitelia, štátni úradníci alebo novinári - musíme zabezpečiť, aby k nám mohli prísť," povedal Michael Gahler (EĽS, Nemecko). EÚ by mala podľa neho pomáhať prijímať utečencov aj v susedných krajinách.


Podľa Iratxe García Pérez (S&D, Španielsko) je dôležité pozrieť sa na to, ako stabilizovať krajinu a chrániť práva Afgancov. „V Madride sme zriadili centrom na pomoc pre tých, ktorí s nami pracovali v Afganistane, ich rodiny a blízkych. Musíme toho urobiť oveľa viac, zriadiť naozajstný humanitárny koridor s pomocou Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, aby tisíce ľudí, ktorí sú stále v Afganistane, mohli dostať víza a bezpečne opustiť krajinu,“ uviedla.


Mick Wallace (ľavica/Írsko) vyjadril poľutovanie nad tým, že boj proti terorizmu viedol k tomu, že nevinní ľudia prišli o život, alebo boli nútení utiecť z krajiny. "Európa teraz musí poskytnúť útočisko tým, ktorí unikli z chaosu, ktorý sme pomohli vytvoriť," vyhlásil.


Debaty v pléne sa zúčastnil aj šéf zahraničnej politiky Josep Borrell. Podľa jeho slov „to, čo sme videli v Afganistane, je tragédiou pre afganský ľud, krokom späť pre Západ a má to potenciál zmeniť medzinárodné vzťahy." Ak chceme mať šancu ovplyvniť udalosti, „nemáme inú možnosť, len s Talibanom rokovať," pričom dodal, že to neznamená, že by sme mali uznať jeho vládu.

Plenárna debata o Afganistane  

Viacerí poslanci uviedli, že problém tu nie je len to, ako dostať ľudí z Afganistanu, ale aj ako sa postarať o tých, ktorí v krajine zostanú. „Musíme sa postarať o občianskych aktivistov a milióny ľudí, ktorí čelia chudobe a hladomoru,“ povedal Petras Auštrevičius (Renew, Litva). „Afganistan by nemali viesť radikálni mullahovia, ale ľudia, ktorí sú vzdelaní, rozhľadení a orientovaní na spoločné dobro Afgancov.“


Jérôme Rivière (ID, Francúzsko) hovoril o tom, aké dopady môže mať situácia v Afganistane na EÚ. „Členské štáty sa musia chrániť a chrániť svoje obyvateľstvo. Obyvatelia Európy by nemali byť podrobovaní väčšej migrácii, ako bola tá, ktorá nasledovala po sýrskom konflikte. Rovnako ako vy, aj ja mám obavy o osudy civilistov a žien v Afganistane a nemám rád, keď sa islamisti dostávajú k moci, ale odmietam ďalšiu migračnú vlnu z Afganistanu,“ vyhlásil.


Tineke Strik (Zelení/EFA, Holandsko) naznačila, že je čas zamyslieť sa a poučiť sa z tohto debaklu s cieľom vytvoriť silnejšiu a efektívnejšiu zahraničnú politiku. "Afganský ľud čelí obrovskej humanitárnej katastrofe, ľudia nemajú dosť potravín, vody ani ďalších základných potrieb. Títo Afganci sa na nás spoliehali. Urobme preto všetko, čo je v našich silách, aby sme ich ochránili pred terorom Talibanu,” povedala a vyzvala EÚ, aby koordinovala evakuáciu. humanitárne víza a pomoc. Podľa nej musíme pomôcť ľuďom a zdržať sa uznať vládu Talibanu, pokiaľ sú ohrozené ľudské práva.


Anna Fotyga (ECR, Poľsko) vyzvala k multilaterálnemu medzinárodnému prístupu k Afganistanu, ako tomu bolo pred dvadsiatimi rokmi: „Myslím si, že multilateralizmus je spôsob, ako tento problém vyriešiť. (...) Teraz musíme mať vyvinúť čo najväčšie úsilie a vytvoriť konkrétnu stratégiu pre Afganistan,“ povedala