Nový Európsky parlament a nová Európska komisia 

Aktualizované: 
 
Vytvorené:   
 

Zdieľať túto stránku: 

V dňoch 23. až 26. mája hlasovalo vo voľbách do Európskeho parlamentu 200 miliónov voličov z 28 členských krajín. Zvolení poslanci neskôr rozhodli o novej Európskej komisii.

Plenárna miestnosť Európskeho parlamentu  

Poslanci Európskeho parlamentu 16. júla hlasovali o novej predsedníčke Európskej komisie. Stala sa ňou Nemka Ursula von der Leyen, ktorá bude prvou ženou na tejto pozícii.


Na základe nominácií členských štátov von der Leyen zostavila tím komisárov. Nominantov na tieto posty budú od konca septembra do polovice novembra vypočúvali príslušné parlamentné výbory, ktorých členovia hodnotili ich kompetencie a spôsobilosti.


Po výbere komisárov parlament koncom novembra odobril komisiu ako celok.


Legitimita Európskej komisie a jej predsedníčky teda vyplýva z legitimity Európskeho parlamentu, ktorého členovia sú zvolení demokratickým spôsobom.


Viac: Výsledky európskych volieb a nové politické zloženie Európskeho parlamentu.

Hlasovanie v pléne  

Nový Európsky parlament  

Ustanovujúce plenárne zasadnutie nového parlamentu sa konalo od 2. do 4. júla v Štrasburgu.  

Prvou úlohou nových europoslancov bolo zvoliť si svojho predsedu, ktorý bude tento úrad zastávať počas dva a pol roka. Stal sa ním taliansky sociálny demokrat David Sassoli. Po ňom sa hlasovalo o štrnástich podpredsedoch a piatich kvestoroch. Neskôr sa rozhodlo aj o tom, koľko členov budú mať jednotlivé výbory a kto v nich bude pôsobiť. V júli si výbory zvolili svojich predsedov a podpredsedov.

Vchod do budovy Európskej komisie v Bruseli  

Zvolenie novej predsedníčky Európskej komisie  

Európsky parlament zvolil 16. júla v tajnom hlasovaní za novú predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen.  

Prezidentské kladivo  

Vypočúvania kandidátov na eurokomisárov  

Verejné vypočutia sa konali od konca septembra do polovice novembra 

Na základe návrhov členských štátov pripravila Rada spoločne s novou predsedníčkou Európskej komisie zoznam kandidátov  na pozície eurokomisárov. Títo kandidáti museli absolvovať dlhé a náročné verejné pohovormi v príslušných parlamentných výboroch. Poslanci takto preverovali ich skúsenosti a kompetencie, ktoré sú potrebné v konkrétnych oblastiach.


Zástavy EÚ pred budovou Európskej komisie  

Hlasovanie o kolégiu komisárov 

Po zvolení komisie parlamentom ju do funkcie formálne menuje rada kvalifikovanou väčšinou.  

Úplná  Európska komisia vrátane svojho predsedu a vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku bola pred nástupom do funkcie schválená v jedinom hlasovaní parlamentu. Predsednička komisie ešte predtým predstavila v pléne kolégium komisárov a ich programy.