Uznesenie Európskeho parlamentu o uznaní palestínskej štátnosti 

Tlačová správa 
Plenárne zasadnutie 
 
 

Zdieľať túto stránku: 

Jeruzalem by sa mal stať hlavným mestom oboch štátov - Izraela aj Palestíny ©BELGA_EYEVINE  

Európsky parlament v zásade podporuje uznanie palestínskej štátnosti a riešenie v podobe existencie dvoch štátov. Zároveň je však presvedčený, že tieto veci by mali ísť ruka v ruke s vývojom mierových rokovaní, ktoré by sa mali posunúť vpred, uvádza sa v stredu schválenom uznesení. Parlament tiež v snahe o podporu diplomatického úsilia EÚ na Blízkom výhode rozhodol o začatí iniciatívy "Poslanci za mier," v rámci ktorej by mali spolupracovať poslanci EP, parlamentov Izraela a Palestíny.

Uznesenie, ktoré predložilo päť politických skupín v EP, plénum podporilo pomerom hlasov 498 (za): 88 (proti): 111 (zdržalo sa hlasovania).


Parlament pripomenul svoju rozhodnú podporu riešeniu v podobe dvoch štátov, ktorého podstatou sú hranice z roku 1967 a Jeruzalem ako hlavné mesto oboch štátov. Výsledkom tohto riešenia by mal byť bezpečný Izraelský štát a s ním susediaci nezávislý, demokratický a životaschopný Palestínsky štát, ktorých občania by vedľa seba žili v mieri a bezpečí na základe práva na sebaurčenie a úplného dodržiavania medzinárodného práva.


Poslanci zároveň čo najrozhodnejšie odsúdili všetky teroristické či násilné akcie.


Výzva palestínskym frakciám na ukončenie vnútorných nezhôd

 

Parlament v uznesení zdôraznil dôležitosť upevnenia autority palestínskej vlády konsenzu a naliehavo vyzval všetky palestínske frakcie vrátane Hamasu, aby skončili s vnútornými spormi.


Nezákonné osídlenia


Uznesenie zdôrazňuje, že osídlenia budované Izraelom sú podľa medzinárodného práva nezákonné. Poslanci zároveň vyzvali EÚ, aby sa stala skutočným sprostredkovateľom v mierovom procese na Blízkom východe a požiadali vysokú predstaviteľku Únie pre zahraničné vec, aby v tejto súvislosti vykonala potrebné kroky na prijatie spoločnej pozície členských štátov EÚ.


Poslanci z oboch strán za jedným stolom


Parlament taktiež rozhodol o začatí iniciatívy s názvom Poslanci za mier, ktorej cieľom je posadiť za jeden stôl poslancov rozličných skupín Európskeho parlamentu, parlamentov Izraela a Palestíny v záujme posunutia programu za mier vpred a doplnenia diplomatického úsilia EÚ.

Typ dokumentu: Nelegislatívne uznesenie