Voľby do EP: Spitzenkandidáti, povinný prah zvoliteľnosti, právo hlasovať zo zahraničia a minimálny vek voličov 

Tlačová správa 
 
 

Zdieľať túto stránku: 

Poslanci po vzore Estónska požadujú elektronické hlasovanie vo všetkých členských štátoch EÚ.  

Súčasťou volieb do Európskeho parlamentu by mal byť súboj tzv. spitzenkandidátov usilujúcich sa o post predsedu Európskej komisie, uvádza sa v stredu schválenom legislatívnom uznesení, ktoré je formálnym návrhom Parlamentu na zmenu volebného práva EÚ. Poslanci pre občanov EÚ žiadajú právo hlasovať spoza hraníc Únie a vyzývajú členské štáty na zavedenie elektronického, internetového a poštového hlasovania. Rade tiež odporúčajú stanoviť minimálny vek voličov v celej EÚ na 16 rokov.

Európsky parlament v nadväznosti na plenárnu rozpravu z 27. októbra schválil pomerom hlasov 315 (za): 234 (proti): 55 (zdržalo sa hlasovania) návrh na reformu volebného aktu EÚ z roku 1976. Súčasná miera rôznorodosti vnútroštátnych volebných pravidiel podľa poslancov podkopáva koncepciu občianstva EÚ a zásadu rovnosti.


"Našim zámerom je prispôsobiť volebný akt z roku 1976 novej realite," uviedla spravodajkyňa uznesenia Danuta Hübner (EPP, PL) počas októbrovej rozpravy. "Voľby do Európskeho parlamentu sú aj naďalej extrémne národné. Dúfame, že sa nám podarí zvýšiť záujem občanov o účasť na tomto dôležitom prvku európskeho rozhodovania," dodala.


"Mladá generácia by mala byť povzbudzovaná k účasti na týchto voľbách. Internetová generácia preferuje online hlasovanie jediným kliknutím pred návštevou [volebnej miestnosti v priestoroch] radnice alebo školy," uviedol spravodajca Jo Leinen (S&D, DE). "V niektorých krajinách sa kandidátne listiny uzatvárajú až 17 dní pred voľbami. Neviem, ako je potom možné viesť kampaň," dodal.


Parlament schválil návrh, podľa ktorého by sa volebné zoznamy mali zostaviť najneskôr 12 týždňov pred voľbami. Pri väčších členských štátoch poslanci presadzujú zavedenie povinného prahu zvoliteľnosti v rozmedzí 3% až 5%. Zmena by sa dotkla Španielska a Nemecka, ktoré v súčasnosti nemajú zadefinovaný prah pre rozdelenie kresiel.


Právo hlasovať zo zahraničia


Všetci občania EÚ, vrátane tých, ktorí majú pobyt za hranicami Únie, by mali mať právo hlasovať vo voľbách do Európskeho parlamentu, uvádza sa v uznesení. Poslanci v tejto súvislosti nabádajú členské štáty, aby zaviedli elektronické, internetové a poštové hlasovanie.


Vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 neumožnili svojim občanom žijúcim za hranicami Únie hlasovať iba štyri členské štáty - Česká republika, Írsko, Malta a Slovensko. Občania ostatných krajín EÚ mohli hlasovať poštou, na veľvyslanectve, v zastúpení alebo elektronicky.


Stop dvojitému hlasovaniu a výzva na harmonizáciu minimálneho veku voličov


S cieľom zabrániť dvojitému hlasovaniu (napríklad v prípade občanov s dvojitým občianstvom alebo občanov žijúcich v rámci EÚ v členskom štáte, ktorého nie sú štátnymi príslušníkmi) poslanci žiadajú, aby si členské štáty vymieňali zoznamy voličov.


Parlament tiež odporučil členským štátom, aby zvážili harmonizáciu minimálnej vekovej hranice pre hlasovanie vo voľbách do EP a stanovili minimálny vek voličov v európskych voľbách po vzore Rakúska na 16 rokov.


Zviditeľnenie európskych politických strán


Na hlasovacích lístkoch, ktoré sa použijú pri voľbách do Európskeho parlamentu, by mali byť zobrazené názvy a logá nielen vnútroštátnych strán, ale aj európskych politických strán, ku ktorým sú pridružené, uvádza sa v poslancami predloženom návrhu. Príslušnosť k európskej politickej strane by podľa uznesenia mala byť zrejmá zo všetkých materiálov využívaných v rámci predvolebnej kampane.


Parlament tiež navrhol zriadenie samostatného spoločného volebného obvodu EÚ, v rámci ktorého by na čele kandidátnej listiny každej európskej politickej strany stál kandidát usilujúci sa o funkciu predsedu Európskej komisie.


Spravodajcovia legislatívneho návrhu EP sa vo štvrtok o 9h00 zúčastnia na tlačovej konferencii k schválenému textu uznesenia. Tlačovú konferenciu môžete sledovať naživo tu.


Súvislosti


Zmluvy EÚ, predovšetkým čl. 223 ods. 1 Zmluvy o fungovaní EÚ (TFEU), umožňujú Európskemu parlamentu iniciovať reformu ustanovení týkajúcich sa volieb do EP a vypracovať v tejto súvislosti legislatívny návrh. Na vstup tohto návrhu do platnosti je potrebné jeho jednomyseľné schválenie v Rade. Nové ustanovenia musia tiež schváliť všetky členské štáty EÚ v súlade s ich príslušnými vnútroštátnymi ústavnými požiadavkami.



Postup: Legislatívna iniciatíva EP

Typ dokumentu: Legislatívne uznesenie

Twitter: #EUelections #EUcitizens


Požiadavky poslancov týkajúce sa ďalších volieb do EP 
  • celoúnijní vedúci kandidáti (tzv. spitzenkandidáti), 
  • možnosť hlasovať vo voľbách do EP aj pre občanov nachádzajúcich sa za hranicami EÚ, 
  • spoločná minimálna veková hranica pre hlasovanie vo voľbách do EP, napríklad 16 rokov, ako je tomu v Rakúsku,  
  • uzatvorenie kandidátnych listín aspoň 12 týždňov pred voľbami.