Vražda Jána Kuciaka: Poslanci chcú zapojiť Europol a zlepšiť ochranu novinárov 

Tlačová správa 
Plenárne zasadnutie 
 
 

Zdieľať túto stránku: 

  • nezávislé a dôkladné vyšetrenie vraždy s plným zapojením Europolu
  • opatrenia na úrovni členských štátov a EÚ na zaistenie bezpečnosti novinárov
  • dôslednejšia kontrola čerpania fondov EÚ
Tisíce ľudí na Slovensku aj v zahraničí si uctili pamiatku zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ©Bundas Engler/AP Photos/EÚ-EP  

Do vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej by sa mal plne zapojiť Europol a EÚ by mala prijať opatrenia na zlepšenie ochrany novinárov a oznamovateľov.

To bolo hlavné posolstvo rozpravy, ktorá v nadväznosti na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prebehla v stredu popoludní na pôde Európskeho parlamentu.

 

Poslanci vyzvali na nezávislé a dôkladné medzinárodné vyšetrovanie - s plným zapojením Európskeho policajného úradu (Europol), ktoré by viedlo k skorému potrestaniu páchateľov. Požadovali tiež opatrenia na úrovni členských štátov, ako aj na úrovni EÚ, ktoré by zaistili bezpečnosť novinárov, blogerov a oznamovateľov korupcie v celej Únii.

 

Predmetom diskusie boli tiež odhalenia Jána Kuciaka, ktoré priniesol jeho posmrtne zverejnený článok, o údajnom zneužívaní fondov EÚ a možnom prepojení medzi skupinami organizovaného zločinu a politikmi na Slovensku. Poslanci vyzvali na ich dôsledné prešetrenie, a to aj s pomocou Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF). Vyzvali tiež Európsku komisiu, aby obnovila vydávanie výročnej správy o boji proti korupcii v EÚ.

 

Videozáznamy vyhlásení jednotlivých rečníkov:

 

Videozáznam celej rozpravy je k dispozícii tu a tu.

 

Plénum sa v rozprave oprelo o zistenia ad hoc delegácie šiestich poslancov EP, ktorá navštívila Slovensko v dňoch 8. - 9. marca v rámci takzvanej prieskumnej pracovnej cesty. Parlament prijme k tejto téme aj samostatné uznesenie, o ktorého znení budú poslanci hlasovať počas aprílového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

 

Poslanci si pamiatku zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uctili minútou ticha počas plenárneho zasadnutia v Bruseli dňa 28. februára. Predseda EP vraždu novinára a jeho snúbenice dôrazne odsúdil, zasadil sa za lepšiu ochranu novinárov pri výkone ich povolania a vyzval slovenské orgány na odhalenie pravdy.

 

 

Rozprava: Streda, 14. marec

Hlasovanie: 16. - 19. apríl

Postup: Vyhlásenie Rady a Komisie s rozpravou (v marci) a uznesením (v apríli)

Typ dokumentu: Nelegislatívne uznesenie (v apríli)

Twitter: #JanKuciak #AllForJan